fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Watykan: zaprezentowano pierwszy numer „L’Osservatore di strada”

W Watykanie zaprezentowano pierwszy numer nowej gazety ulicznej. „L’Osservatore di strada”. – „Obserwator ulicy” – ma być głosem ludzi, którzy zwykle nie mają głosu, powiedział podczas prezentacji 28 czerwca dyrektor „L’Osservatore Romano”, Andrea Monda. A koordynator wydawniczy nowej gazety, Piero Di Domenicantonio dodał, że stworzy też ona płaszczyznę spotkania i dialogu, wyciągnie rękę do potrzebujących i ukaże świat ich oczami.

„L’Osservatore di strada” będzie się ukazywać w każdą pierwszą niedzielę miesiąca – zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Gazeta jest bezpłatna, a jej finansowanie pochodz z ofiar. Po raz pierwszy będzie rozdawana po Mszy św. w uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca. W następnych miesiącach gazeta będzie rozdawana po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” z papieżem na placu św. Piotra.

>>> Watykan: aktualizacja vademecum dot. postępowania w sprawie wykorzystywania małoletnich

Magazyn, stanowiący część watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”, będzie przygotowywany wspólnie z potrzebującymi. „Ma on umożliwić wypowiedzenie się tym, którzy mają talent do pisania lub rysowania, którzy chcą opowiedzieć jakąś historię lub wyrazić swoją opinię” – czytamy w komunikacie.

Plac św. Piotra w Watykanie, fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

W przygotowaniu kolejnych edycji będą uczestniczyć również przedstawiciele świata kultury: pisarze, dziennikarze, aktorzy czy muzycy; w pierwszym numerze gazety ulicy znalazł się m.in. wspólny reportaż rzymskiego bezdomnego Mimmo oraz włoskiego pisarza Daniele Mencarelliego o losach tego bezdomnego. Są tam ponadto artykuły o migrantach i wolontariacie oraz krótkie opowiadania. W przygotowaniu pierwszego numeru wziął udział artysta uliczny Maupal, znany ze swego muralu papieskiego „Super Pope” (Super papież).

>>> Watykan: będzie reforma sposoby wyboru papieża?

L’Osservatore di strada” nie będzie pismem biednych dla biednych, ale chce być przede wszystkim tytułem „z biednymi”. Jest w całości finansowany z darowizn. Wspierają go również różne organizacje pomocowe, takie jak Caritas i katolicka Wspólnota Sant’Egidio. Poza tym redakcja zaprasza wszystkich chętnych do dobrowolnych wpłat na utrzymanie nowego tytułu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze