Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Watykanista w szóstą rocznicę wyboru Franciszka: papież ma wciąż mnóstwo energii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek jest kochany i zarazem bardzo krytykowany, pełen sił i energii oraz determinacji; dźwiga przy tym ciężar skandalu pedofilii w Kościele – tak w 6. rocznicę jego wyboru mówią PAP włoscy watykaniści, Luigi Accattoli i Franca Giansoldati.

Luigi Accattoli, piszący od 38 lat na łamach dziennika „Corriere della Sera” podkreślił: „Sześć lat po wyborze Franciszek wydaje mi się jednym z najbardziej kochanych papieży w ostatnich czasach, podobnie jak Jan XXIII i Jan Paweł II, ale jest także najbardziej krytykowany ze wszystkich”.

„Krytyka nasila się aż do otwartego sprzeciwu i żądań dymisji, co znaczy moim zdaniem to, że jego reformatorskie dążenia są nadal aktywne i budzą tak wielkie obawy, jak nigdy wcześniej” – stwierdził włoski watykanista.

Następnie wyraził opinię, że stawiane przez przeciwników papieża żądania jego rezygnacji są też wyrazem ich słabości, gdyż – jak dodał – „nie doceniają go”.

„Ja zaś uważam, że Bergoglio ma wciąż dużo sił i mnóstwo energii, a także większą zdolność do dostosowywania swych działań do sytuacji” – zaznaczył Accattoli.

W jego opinii świadczy o tym między innymi wspólna deklaracja o braterstwie podpisana w Abu Zabi przez papieża z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al-Azhar szejkiem Ahmadem al-Tayyebem.

papież Franciszek

Fot. EPA/ETTORE FERRARI

Watykanistka rzymskiego dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati powiedziała PAP: „To rocznica niestety zakłócona przez ciężar pedofilii i wewnętrznych podziałów”.

„Papież, który kończy szósty rok pontyfikatu, tym razem nie ma zbyt wielu powodów do świętowania, biorąc pod uwagę problemy, które skumulowały się w Kościele w tych latach” – oceniła dziennikarka.

Następnie stwierdziła: „Największy ciężar, jaki papież z Argentyny musi nadal dźwigać, dotyczy walki z nadużyciami, która mimo zapewnień o zerowej tolerancji, mimo szczytu z udziałem przewodniczących wszystkich episkopatów, z trudem utrzymuje stały rytm i przejrzystość”.

„Tymczasem w mediach mamy do czynienia z natłokiem relacji o jednym skandalu za drugim” – uważa Franca Giansoldati.

Przypomniała, że wkrótce po swym wyborze Franciszek mówił wiernym, że jednym z jego celów jest „dokonanie otwarcia” w Kościele; „także za cenę wstrząśnięcia wewnętrzną jednością, wystawioną na ciężką próbę wraz z publikacją adhortacji Amoris laetitia, która wciąż wywołuje dyskusje” – stwierdziła publicystka zajmująca się tematyką watykańską na łamach „Il Messaggero”. Tak odniosła się do dokumentu podsumowującego synod biskupów na temat rodziny i polemikę wokół otwarcia wobec osób rozwiedzionych.

Zobacz także
Wasze komentarze