Watykański nadzór finansowy opublikował raport roczny za 2023 r.
Watykański Urząd Informacji i Nadzoru Finansowego (ASIF) przedstawił w poniedziałek swój raport roczny za 2023 rok. Zgodnie z raportem, Watykan w coraz większym stopniu dostosowuje się do międzynarodowych standardów, na przykład w odniesieniu do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
W 2023 r. zgłoszono 123 podejrzane transakcje, z których 118 pochodziło z Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) zwanego popularnie „bankiem watykańskim”.
>>> Franciszek na przedmieściach Rzymu
ASIF poinformował watykańską prokuraturę w 11 przypadkach, w porównaniu do 19 w poprzedniego roku. Organ nadzorczy nakazał zawieszenie transakcji finansowych tylko w jednym przypadku, w porównaniu do pięciu w 2022. Liczby te przemawiają za stabilnością pod względem przejrzystości i bezpieczeństwa. Według raportu rocznego ASIF za rok 2023, zawarł on również umowy o współpracy z dziewięcioma innymi krajami, a mianowicie Algierią, Azerbejdżanem, Bahamami, Curacao, Libanem, Senegalem, Mauritiusem, Nepalem i Zambią. Oznacza to, że ASIF zawarł łącznie 76 takich umów w ciągu 14 lat. W 2023 r. ASIF złożył podobne 22 wnioski i sam otrzymał dziesięć.
Wzrasta współpraca wewnętrzna z innymi właściwymi organami Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, a także współpraca międzynarodowa z udziałem, między innymi, w forach Moneyval i Egmont. ASIF nadal przyczynia się również do odzyskiwania dochodów z działalności przestępczej, stając się centrum przychodów netto poprzez wymianę informacji ze swoimi międzynarodowymi
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |