fot. PAP/EPA/JAMES GOURLEY

Ważna zmiana ws. paszportu covidowego. Przepisy wejdą w życie przed wakacjami

Paszport covidowy będzie ważny do końca czerwca 2023 r. Parlament Europejski i państwa członkowskie UE przedłużą o rok rozporządzenie w sprawie ważności unijnego cyfrowego certyfikatu Covid na podróże wewnątrz krajów Wspólnoty.

Unijne certyfikaty Covid (potocznie paszporty covidowe) zostały wprowadzone na terenie Unii Europejskiej na początku lipca 2021 roku i miały umożliwiać swobodne przemieszczanie się wewnątrz Wspólnoty. Dokumenty te potwierdzają nie tylko zaszczepienie przeciwko Covid-19, ale też status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Pierwotnie certyfikat miał obowiązywać jedynie przez rok – od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku. Teraz na wniosek Komisji Europejskiej Parlament Europejski i państwa członkowskie zgodziły się, że ten dokument powinien funkcjonować rok dłużej.

fot. PAP/Leszek Szymański

W komunikacie czytamy, że ustawodawcy europejscy chcą zagwarantować obywatelom Europy swobodę poruszania się w przypadku pojawienia się nowego niepokojącego wariantu. – Sytuacja epidemiologiczna może się szybko zmienić, a cyfrowy certyfikat Covid UE jest kluczowym instrumentem, pomagającym nam w przezwyciężaniu zmiennych sytuacji – wyjaśnił komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Podkreślił, że są zdeterminowani, aby powrócić do nieograniczonego swobodnego przemieszczania się i z zadowoleniem przyjmują decyzję podjętą przez niektóre państwa członkowskie o zniesieniu wszystkich ograniczeń w podróżowaniu.

>>> Będą szczepienia przeciw małpiej ospie?

Komisarz UE zaznaczył jednak, że „osiągnięte dziś porozumienie pomoże nam w dalszym ułatwianiu swobodnego i bezpiecznego podróżowania, jeśli wzrost liczby infekcji zmusi państwa członkowskie do tymczasowego przywrócenia ograniczeń”. Ponadto Parlament Europejski poinformował, że negocjatorzy uzgodnili, że państwa członkowskie powinny powstrzymać się od nakładania dodatkowych ograniczeń dotyczących swobodnego przemieszczania się posiadaczy unijnego certyfikatu. Ustalono, że państwa Unii Europejskiej będą mogły to zrobić tylko wtedy, gdy takie ograniczenia są konieczne, proporcjonalne i niedyskryminacyjne w celu ochrony zdrowia publicznego. Europosłowie ustalili również, że po 6 miesiącach, do końca 2022 roku, KE powinna ocenić, czy certyfikat jest nadal potrzebny.


Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze