fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Wciąż przybywa pielgrzymów przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

W wigilię uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej do jasnogórskiego sanktuarium przybywają kolejne pielgrzymki – piesze, rowerowe, a także rolkowa. Wejścia mniejszych grup, głównie z metropolii częstochowskiej, trwają od rana. Najliczniejszy udział pielgrzymów, choć w sztafecie, zanotowała Piesza Pielgrzymka Tarnowska.

Pątnicy Praskiej Pielgrzymki Pomocników Maryi Matki Kościoła zgłębiali tematykę związaną z ochroną życia. W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele ruchów pro-life. Towarzyszyło im rota z Jasnogórskich Ślubów Narodu: „Stać na straży życia”.

Pomocnicy Maryi Matki Kościoła to ruch maryjny, który powstał z inspiracji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. – Ta pielgrzymka miała w tym roku wyjątkowa atmosferę, bo dzieliliśmy radość z beatyfikacji prymasa. Chcemy jak on miłować Maryję, naród, siebie nawzajem. Dążyć do zgody w duchu jego myśli i pragnienia serca – mówił o. Paweł Opioła, kombonianin.

>>> Logo i replika krzyża VI ŚDM na Szczycie – Jasna Góra wraca do wydarzeń z 1991 r.

Pątnicy już na początku drogi do Częstochowy przechodzili obok parafii we Wrociszewie, gdzie organistą był ojciec prymasa, a delegacja pielgrzymki odwiedziła grób rodziny Wyszyńskich.

– To jest ogromne wzmocnienie całej wspólnoty diecezjalnej – mówił o pielgrzymce bp Romuald Kamiński. Ordynariusz diec. warszawsko praskiej powitał pątników na Jasnej Górze, dziękując im za modlitwę. Wśród intencji były te o odrodzenie wiary, o jedność w społeczeństwie. – Potrzeba nam pokorniejszego spojrzenia na wszystko to, co dzieje się w świecie, aby móc przytomniej spojrzeć na drogi ludzkie – mówi bp Kamiński.

Praska Pielgrzymka Piesza jest pierwszą i najstarszą pielgrzymką, która wyruszyła z Warszawy Pragi już rok po złożeniu ślubów przez króla Jana Kazimierza w 1657 r. Aż do 1917 r. pątnicy pielgrzymowali na Jasną Górę, by dziękować za ocalenie narodu. Pielgrzymka została wznowiona w 1984 r., a w tym roku Pomocnicy Matki Kościoła przybyli po raz trzydziesty ósmy.

Pielgrzymi z Zagłębia zgłębiali temat Eucharystii w świetle nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

Także o tym, że „Eucharystia daje życie” uczyli się w drodze pielgrzymi tarnowscy. W sztafecie uczestniczyło prawie 8,2 tys. pątników, a 10 tys. duchowo.

– Piesza Pielgrzymka pokazuje, że dzięki temu, że ludzie dali się zaprosić rzeczywiście spotkali Chrystusa na Eucharystii spotkali siebie w czasie pielgrzymki nawet jeżeli szli tylko przez jeden dzień – mówił dyrektor tarnowskiej pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak. – Przekonaliśmy się, że wszystkie metody online są potrzebne, ale tak naprawdę potrzebujemy rzeczywistego, realnego z Jezusem, ale też i odkrywając potrzebę bycia we wspólnocie.

>>> Jasna Góra: apel do polskich nauczycieli – ducha nie gaście

Paulini z kolei przyprowadzili z diec. kaliskiej 282. Wieruszowską Pielgrzymkę Pieszą. To jedna z tych sierpniowych pielgrzymek, które po uroczystościach odpustowych także pieszo wracają do domów. Pauliński klasztor w Wieruszowie słynny jest także dzięki osobie bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry z czasów „potopu szwedzkiego”. Klasztor ten odwiedzał ł ojciec Augustyn Kordecki, Podczas jednej z wizytacji zachorował i 20 marca 1673 r. zmarł właśnie w wieruszowskim klasztorze.

fot. PAP

Z paulińskiej parafii św. Stanisława w Wielgomłynach dotarła także 34. Pielgrzymka Piesza Dekanatu Kodrąb. O. Euzebiusz Grądalski charakteryzuje ją jako grupę „o wielkim sercu, pomocnych dłoniach i super poczuciu humoru”.

Choć mówią o nich – nietypowa pielgrzymka – jej uczestnicy czują się zadomowieni w pielgrzymowaniu na Jasna Górę. Od prawie 20 lat pielgrzymi na rolkach z warszawskiego Bemowa pokonują w 270 km. W tym roku przyjechało ponad 54 osoby.

Oddanie czci Matce Bożej, przedstawienie Jej osobistych próśb i podziękowań, modlitwa o ustanie pandemii oraz podtrzymywanie „świętego zwyczaju” wędrowania do Maryi, to tylko niektóre motywacje pielgrzymów, którzy przychodzą na Jasną Górę.

Jutro główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczył będzie prymas Polski, abp Wojciech Polak. W jej trakcie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze