fot. EPA/MADE NAGI

Wczesne ssaki żyły dłużej

Wczesne ssaki z epoki jurajskiej, czyli współczesne dinozaurom, żyły dłużej niż ich dzisiejsze odpowiedniki – dowodzą badania naukowe opublikowane na łamach pisma „Science Advances”.

Analiza skamieniałości wczesnych ssaków z epoki jurajskiej dowodzi, że żyły one stosunkowo długo. Dzięki analizie pierścieni przyrostowych zębów badacze byli w stanie ocenić długość życia i tempo wzrostu tych ssaków, a nawet wiek, w którym osiągały dojrzałość płciową. Badania prowadzone były przez zespoły z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy) i Queen Mary University w Londynie (W. Brytania).

>>> Kapelan olimpijczyków: w wiosce olimpijskiej nie można było odprawiać mszy [ROZMOWA]

Przedmiotem analiz były gatunki ssaków jurajskich i ich poprzedników, których skamieniałości znaleziono w Portugalii, Walii i Wielkiej Brytanii (Oxforshire). Jednym był dryolestes, który osiągał dojrzałość w wieku czterech lat, drugim – haldanodon, który żył 11-14 lat. Znaleziska pochodziły z okresu 200-150 mln lat temu.

„Nigdy wcześniej nie potrafiliśmy zrekonstruować schematów wzrostu tych wczesnych ssaków w takich szczegółach” – opisuje Elis Newham z Queen Mary University of London. Zespół stosował technikę zwaną tomografią rentgenowską synchrotronową, w której elektrony są przyspieszane do prędkości bliskiej prędkości światła (w przeciwieństwie do zwykłego obrazowania rentgenowskiego). 

>>> Korea czeka na papieża

Obrazy uzyskane za jej pomocą są wyższej jakości niż te, które daje konwencjonalna mikrotomografia rentgenowska. Naukowcy byli w stanie zobrazować maleńkie pierścienie wzrostu w tkance kostnej, która mocuje zęby do szczęki. „Pierścienie są podobne do tych u drzew, ale w skali mikroskopowej” – wyjaśnia prof. Thomas Martin z Uniwersytetu w Bonn.

Okazuje się, że pierwsze oznaki schematów wzrostu tak charakterystycznych dla współczesnych ssaków, takich jak przyspieszenie w okresie dojrzewania, zaczęły pojawiać się około 150 mln lat temu.  Wczesne ssaki rosły znacznie wolniej, ale żyły dłużej niż dzisiejsze małe ssaki, osiągając długość życia od ośmiu do czternastu lat, a nie od jednego lub dwóch, jak np. dzisiejsze myszy. Potrzebowały jednak kilku lat na osiągnięcie dojrzałości płciowej, w przeciwieństwie do ich współczesnych odpowiedników, którzy osiągają dojrzałość płciową w ciągu zaledwie kilku miesięcy. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze