Węgry: tematy pielgrzymki papieskiej to wojna w Ukrainie, migracja oraz przyszłość Europy
Papież Franciszek uda się w piątek rano w trzydniową podróż na Węgry. Jego 41. zagraniczna pielgrzymka jest spełnieniem obietnicy jaką złożył we wrześniu 2021 roku, gdy był kilka godzin w Budapeszcie z okazji zakończenia Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. W stolicy spotka się z władzami Węgier, młodzieżą, z ubogimi i uchodźcami, także z Ukrainy. Odprawi mszę dla tysięcy ludzi.
Pielgrzymka będzie odbywać się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, z którą graniczą Węgry.
Oczekuje się mocnych wypowiedzi papieża na temat wojny i żarliwych apeli o pokój. Franciszek skieruje je z Budapesztu, położonego w odległości około 300 kilometrów od granicy, za którą trwa wojna. Granicę przekroczyło w ciągu 14 miesięcy około miliona ukraińskich uchodźców; 35 tysięcy pozostało na Węgrzech.
Przypuszcza się również, że Franciszek wystosuje stamtąd słowa do całej Europy i Europejczyków.
Druga w tym roku podróż 86-letniego papieża, po styczniowej pielgrzymce do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, będzie dużym wyzwaniem dla jego sił i zdrowia. Niespełna miesiąc temu Franciszek był w szpitalu z powodu zapalenia oskrzeli i wciąż ma problemy z poruszaniem się.
>>> Papież: misją chrześcijan są uczynki materialnego i duchowego miłosierdzia, gościnny styl życia
„Chrystus jest naszą przyszłością”
Hasłem pielgrzymki są słowa „Chrystus jest naszą przyszłością”. Na logo wizyty widnieje zarys mostu łańcuchowego z Budapesztu. Jego symbolika nawiązuje do słów papieża o potrzebie budowania mostów między ludźmi.
Na dwóch filarach mostu w logo spotykają się barwy flag Stolicy Apostolskiej – żółta i biała oraz Węgier – czerwona, biała i zielona. Logo otoczone jest kołem symbolizującym Eucharystię, ale także świat zbawiony przez Chrystusa.
Wśród wiodących tematów pielgrzymki oprócz wojny na Ukrainie watykaniści wymieniają kwestie migracji i przyszłości chrześcijaństwa w Europie, obronę rodziny, a także bolesne doświadczenia prześladowań w czasach komunizmu oraz hołd dla jego ofiar.
Jedną z postaci-symboli tamtych czasów był kardynał Jozsef Mindszenty (1892-1975), prymas Węgier w latach 1945–1974. W lutym 2019 roku Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót prymasa i ogłosił go Sługą Bożym, co jest krokiem do jego beatyfikacji.
Podczas II wojny światowej kardynał Mindszenty był więziony przez Gestapo. W 1948 roku już jako prymas został aresztowany i skazany na dożywocie.
Papież Pius XII ekskomunikował odpowiedzialnych za jego uwięzienie, a na placu Świętego Piotra odbyła się wielotysięczna manifestacja poparcia dla uwięzionego i torturowanego prymasa Węgier.
Kardynał Mindszenty odzyskał wolność w 1956 roku podczas rewolucji węgierskiej. Po inwazji radzieckiej schronił się w ambasadzie USA w Budapeszcie, gdzie przebywał przez 15 lat. Nie godził się na jakiekolwiek ustępstwa wobec komunistów. W 1971 roku dzięki staraniom watykańskiej dyplomacji Węgry zgodziły się na jego przejazd do Rzymu. Kardynał Mindszenty osiedlił się jednak w Wiedniu, aby być jak najbliżej swej ojczyzny. W 1974 roku Paweł VI zwolnił go z urzędu arcybiskupa Ostrzyhomia i prymasa Węgier. Kardynał zmarł w Wiedniu.
Ceremonia powitania
Franciszek przybędzie do Budapesztu w piątek około godz. 10 rano. Po krótkiej ceremonii uda się do Pałacu Sandora, siedziby prezydenta na oficjalną ceremonię powitania. Spotka się tam z prezydent Katalin Novak, a następnie z premierem Viktorem Orbanem. W dawnym klasztorze karmelitów, obecnie siedzibie premiera, Franciszek wygłosi pierwsze przemówienie w czasie tej wizyty – do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa.
Na zakończenie dnia odwiedzi bazylikę św. Stefana, gdzie spotka się z Episkopatem Węgier, duchowieństwem i katechetami.
W sobotę rano papież złoży prywatną wizytę w Instytucie Pediatrycznym i spotka się tam z dziećmi z niepełnosprawnościami. Placówka nosi imię Laszlo Batthyany-Strattmanna (1870-1931), lekarza beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II w 2003 roku.
Następnie Franciszek uda się do kościoła św. Elżbiety Węgierskiej na spotkanie z ubogimi i uchodźcami. Jak zapowiedziano wśród ponad 1000 osób będą między innymi uchodźcy z Ukrainy, Afganistanu, Iraku, węgierscy Romowie.
>>> Nuncjusz na Węgrzech: imponuje entuzjazm i pokora papieża
Papież złoży także wizytę wspólnocie greckokatolickiej w jej kościele. Ten punkt wizyty został dodany na kilka dni przed podróżą do wcześniej ogłoszonego programu. Wspólnota greckokatolicka liczy na Węgrzech około 400 tys. wiernych.
Na popołudnie zapowiedziano spotkanie Franciszka z młodzieżą w obiekcie sportowym Papp Laszlo Budapest Sportarena.
W niedzielę rano papież odprawi mszę na placu Lajosa Kossutha, którą zakończy modlitwa Regina Coeli. Po południu Franciszek spotka się z przedstawicielami świata uniwersyteckiego i kultury na budapeszteńskim Uniwersytecie Katolickim. Wieczorem wróci do Rzymu.
Program podróży apostolskiej
Jedynie do Budapesztu będzie ograniczała się podróż apostolska Ojca Świętego na Węgry w dniach 28-30 kwietnia – wynika z programu wizyty.
Piątek 28 kwietnia 2023 r.
08:10 – Wylot samolotu z lotniska Rzym/Fiumicino do Budapesztu
10:00 – Przylot na międzynarodowe lotnisko w Budapeszcie
10:00 – POWITANIE OFICJALNE
11:00 – CEREMONIA POWITALNA na dziedzińcu Pałacu Sándora
11:30 – Wizyta kurtuazyjna u pani Prezydent Republiki w Pałacu Sándora
11:55 – SPOTKANIE Z PREMIEREM
12:20 – SPOTKANIE Z WŁADZAMI, SPOŁECZEŃSTWEM OBYWATELSKIM I KORPUSEM DYPLOMATYCZNYM w dawnym klasztorze karmelitów – przemówienie Ojca Świętego
17:00 – SPOTKANIE Z BISKUPAMI, KAPŁANAMI, DIAKONAMI, OSOBAMI KONSEKROWANYMI, SEMINARZYSTAMI I PRACOWNIKAMI DUSZPASTERSKIMI we konkatedrze św. Stefana – przemówienie Ojca Świętego
Sobota, 29 kwietnia 2023 r.
BUDAPESZT
08:45 – PRYWATNA WIZYTA U DZIECI Z INSTYTUTU BŁOGOSŁAWIONEGO LÁSZLÓ BATTHYÁNY-STRATTMANNA
10:15 – SPOTKANIE Z UBOGIMI I UCHODŹCAMI w kościele św. Elżbiety Węgierskiej – przemówienie Ojca Świętego
11:30 – WIZYTA U WSPÓLNOTY GRECKOKATOLICKIEJ w kościele greckokatolickim pw. Opieki Matki Bożej
16:30 – SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ w Hali sportowej László Pappa – przemówienie Ojca Świętego
18:00 – PRYWATNE SPOTKANIE Z CZŁONKAMI TOWARZYSTWA JEZUSOWEGO w Nuncjaturze Apostolskiej
Niedziela 30 kwietnia 2023 r.
BUDAPESZT
09:30 – Msza Święta na Placu Lajosa Kossutha – homilia Ojca Świętego
Modlitwa Regina Caeli
16:00 – SPOTKANIE ZE ŚWIATEM AKADEMICKIM I KULTURY na Wydziale Informatyki i Nauk Bionicznych Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmány’ego – przemówienie Ojca Świętego
17:30 – CEREMONIA POŻEGNALNA na Międzynarodowym Lotnisku w Budapeszcie
18:00 – Odlot samolotu z międzynarodowego lotniska w Budapeszcie do Rzymu
19:55 – Przylot na międzynarodowe lotnisko Rzym/Fiumicino
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |