Około tysiąca migrantów z Meksyku przedostało się do Stanów Zjednoczonych

fot. EPA/Alejandro Zepeda

Wenezuela: liczba uchodźców przekroczyła od 2016 roku 4 mln

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W związku z wewnętrznym kryzysem, który od 2016 r. odczuwalny jest w Wenezueli coraz bardziej dotkliwie, opuściły ten kraj już ponad cztery miliony mieszkańców – podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Wskutek szczególnego przyspieszenia wychodźstwa z kraju w 2016 roku obywatele Wenezueli stali się jedną z najczęściej emigrujących grup narodowych nie tylko w skali Ameryki Łacińskiej, lecz także w skali światowej.

W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy, od listopada 2018 roku, liczba wenezuelskich emigrantów i uchodźców wzrosła o milion – podają UNHCR i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

„Zdumiewające jest tempo wzrostu liczby osób opuszczających Wenezuelę: to 695 tys. pod koniec 2015 roku, a już ponad 4 miliony w połowie 2019 roku” – stwierdzają IOM i UNHCR we wspólnym komunikacie.

Ogromna większość Wenezuelczyków opuszczających ojczyznę wybierała jako cel kraje regionu.

W Kolumbii znalazło schronienie 1,3 miliona przybyszów z sąsiedniej Wenezueli, w Peru – 768 000, w Chile – 288 000, w Ekwadorze – 263 000, w Argentynie – 130 000, a w Brazylii – 168 000.

„To alarmujące liczby. Wskazują na palącą konieczność wsparcia społeczności w krajach Ameryki Łacińskiej, które tych Wenezuelczyków przyjęły” – komentuje sytuację specjalny przedstawiciel UNHCR-IOM ds. uchodźców i migrantów wenezuelskich Eduardo Stein.

Obie organizacje, jak oświadczył Stein, nie dysponują jednak wystarczającymi środkami finansowymi, aby móc udzielać skutecznej pomocy materialnej społecznościom kontynentu Ameryki Łacińskiej i innych krajów, w których znaleźli się wenezuelscy uchodźcy. Środki na pomoc przebywającym w 16 krajach wenezuelskim uchodźcom, jakimi dysponują obecnie UNHCR-IOM, pokrywają zaledwie 21 proc. potrzeb – oświadczył Stein.

Zobacz także
Wasze komentarze