epa06015774 Opposition sympathizers stand in front of a fire during a protest in Caracas, Venezuela, 07 June 2017. The death of a 17-year old after being wounded during today’s anti-government protest at the Venezuelan capital was confirmed by the Attorney’s Office. EPA/CRISTIAN HERNANDEZ Dostawca: PAP/EPA.

Wenezuela: mamy dyktaturę, trzeba dialogu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kościół w Wenezueli uważa, że rządy prezydenta Nicolasa Maduro są dyktaturą. Reżim ten umocni się wraz z planowanym na 30 lipca wybraniem Konstytuanty – stwierdził przewodniczący episkopatu, rozpoczynając obrady tego kościelnego gremium.

Jednocześnie abp Diego Padrón ostrzegł przed reformą konstytucji, która pozwoli na ciągłą, nieograniczoną władzę obecnego rządu i ograniczy władzę narodu, taką jak parlament. Konstytuanta zostanie narzucona siłą i jej decyzje będą uprawomocnieniem wojskowej, socjalistycznej, marksistowskiej i komunistycznej dyktatury.

Przewodniczący episkopatu odwołał się także do niedawnego spotkania jego przedstawicieli z papieżem w Rzymie. Mówiąc o kryzysie w Wenezueli biskupi zaznaczyli wtedy, że „nie chodzi w nim o konflikt ideologiczny prawicy z lewicą”, ale o „walkę między rządem, który stał się dyktaturą, a narodem” domagającym się wolności. Konieczną więc rzeczą jest otwarcie się na prawdziwy dialog, aby zażegnać kryzys. Dialog ten winien doprowadzić do rozpisania wyborów, które będą powszechne, bezpośrednie i tajne, jak przewiduje obowiązująca tam obecnie Konstytucja.

Abp Padrón wyraził także zaniepokojenie biskupów ciągłymi starciami między wojskiem wiernym rządowi a demonstrantami, co spowodowało już 91 ofiar śmiertelnych, wśród których są szczególnie ludzie młodzi. Zaapelował także o otwarcie kanałów humanitarnych, którymi można byłoby dostarczyć żywność i lekarstwa. Przypomniał, iż Kościół w Wenezueli nigdy nie zatrzymywał się na samych tylko słowach, ale podnosił głos, kiedy dobro wspólne było niszczone i powodowało to wielkie cierpienia.

fot. EPA/CRISTIAN HERNANDE

Zobacz także
Wasze komentarze