fot. Glenn Carstens Peters/unsplash

Wenezuela: ponad sto aktów agresji wobec dziennikarzy i mediów

Do ponad stu aktów agresji wobec dziennikarzy ze strony policji i władz doszło w Wenezueli po wyborach prezydenckich, które odbyły sie 28 lipca. Były to „deportacje wysłanników zagranicznych mediów, arbitralne zatrzymania, aresztowania i groźby’ – podało w swym piątkowym komunikacie wenezuelskie Krajowe Kolegium Dziennikarskie.

W komunikacie ogłoszonym na Instagramie Kolegium opisuje akty agresji ze strony wenezuelskich władz wobec przedstawicieli zagranicznych mediów do jakich doszło od dnia wyborów do 29 sierpnia. Było to dziewiętnaście przypadków pogróżek, deportacja piętnastu zagranicznych korespondentów, piętnaście arbitralnych zatrzymań przez policję, około dwudziestu przypadków w których grożono przedstawicielom mediów zagranicznych „poważnymi konsekwencjami” bądź próbowano ich zastraszyć w inny sposób.

Ponadto – czytamy w komunikacie – doszło do „pięciu czynnych napaści na zagranicznych dziennikarzy'”, „trzykrotnego przerwania transmisji radiowych” oraz „zwykłych napaści na korespondentów i wysłanników zagranicznych mediów przybyłych do Wenezueli w związku z wyborami prezydenckimi”.

>>> Wenezuela: blackout w większości kraju. Władze oskarżają opozycję o sabotaż

Fot. Pexels

Czternastu dziennikarzom „uniemożliwiono relacjonowanie przebiegu wyborów, były liczne przypadki niszczenia dziennikarzom radiowym taśm z nagraniami rozmów i wywiadów z obywatelami Wenezueli a także zwykłe próby kradzieży sprzętu ekipom radiowym oraz unieważnianie przez władze wenezuelskie wiz wjazdowych wysłannikom „nieprzychylnych zagranicznych mediów”.

Sekretarz generalny stołecznego oddziału wenezuelskiego Kolegium Krajowego Dziennikarzy Edgar Cardenas oskarżył władze swego kraju oświadczając w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE, że „polityka rządu wenezuelskiego zmierza najzwyczajniej do wyciszenia obiektywnej informacji poprzez oskarżanie zagranicznych dziennikarzy o szerzenie nienawiści, uprawianie terroryzmu i popieranie organizacji przestępczych”.

Wenezuelskie Krajowe Stowarzyszenie Pracowników Prasy w jednym ze swoich najnowszych komunikatów oskarżyło rząd prezydenta Nicolasa Maduro o „niezgodne z prawem stosowanie ze szczególną zaciekłością ustaw antyterrorystycznych przeciwko dziennikarzom i fotoreporterom aresztowanym podczas powyborczych protestów ludności Wenezueli”.

Międzyamerykańskie Stowarzyszenie Prasy w ogłoszonym w tych dniach komunikacie odrzuca arbitralne oskarżenia ze strony rządu Nicolasa Maduro wobec pracowników mediów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze