epa05671762 A pile of 100 Bolivar bills are seen in Caracas, Venezuela, 11 December 2016. Venezuelan President Nicolas Maduro on 11 December ordered the central bank to withdraw all 100-bolivar bills from circulation to stop Colombian organized crime groups allegedly stockpiling currency to destabilize the economy. EPA/MIGUEL GUTIERREZ Dostawca: PAP/EPA.

Wenezuela: wycofanie banknotów o najwyższym nominale

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w niedzielę czasu miejscowego, że banknoty o najwyższym nominale zostaną w ciągu najbliższych 72 godzin wycofane z obiegu i będą wymieniane. Operacja ma powstrzymać przemyt i zaradzić dotkliwym brakom towarów w kraju.

„Korzystając z przysługujących mi praw konstytucyjnych i mocą dekretu o stanie nadzwyczajnym w gospodarce, postanowiłem wycofać z obiegu banknoty 100-bolivarowe w ciągu najbliższych 72 godzin” – ogłosił szef państwa w cotygodniowym programie telewizyjnym „W kontakcie z Maduro”.

Jak powiedział, wycofanie banknotów o najwyższym obecnie nominale ma pomóc w zwalczaniu międzynarodowych gangów, które według niego zgromadziły ponad 300 mld bolivarów poza granicami kraju, w większości w banknotach 100-bolivarowych. W przeszłości Maduro oceniał, że jest to element toczonej z jego rządem „wojny gospodarczej”. Istnieją „całe magazyny pełne banknotów 100-bolivarowych w (kolumbijskich) miastach Cucuta, Cartagena, Maicao i Buaramanga” – powiedział.

Maduro przekazał, że w ramach jego planu „zamknięte zostaną wszystkie lądowe, morskie i powietrzne kanały pozwalające na wwiezienie tych banknotów z powrotem do kraju, więc pozostaną one za granicą u przestępców”.

Przez ostatnie kilka lat waluta wenezuelska ogromnie straciła na wartości – tylko przez ostatni miesiąc o 55 proc. wobec dolara amerykańskiego, a 100 bolivarów kosztuje obecnie 2 centy amerykańskie. Gangi tanio skupują wenezuelskie banknoty na czarnym rynku za dolary lub kolumbijskie peso. Za bolivary kupują subsydiowane w Wenezueli towary, które następnie sprzedają z zyskiem w sąsiedniej Kolumbii.

Począwszy od środy, Wenezuelczycy będą mieli 10 dni na wymianę banknotów 100-bolivarowych na monety i nowe banknoty o wyższych nominałach (od 500 do 20 tys. bolivarów), które bank centralny wprowadzi do obiegu 15 grudnia.

Wenezuelski bank centralny szacuje, że w użyciu jest obecnie ponad 6 mld banknotów o nominale 100 bolivarów, co stanowi blisko połowę wszystkich banknotów pozostających obecnie w obiegu. Ponadto wielu Wenezuelczyków mieszkających przy granicy z Kolumbią kupuje za bolivary kolumbijskie peso, by w sąsiednim kraju kupować towary, których brakuje w Wenezueli.

Krytycy władz określają pomysł wymiany banknotów jako najnowszy desperacki krok Maduro przedsięwzięty w obliczu kryzysu gospodarczego w kraju i przewidują, że obowiązek wymiany banknotów wywoła chaos. Przywódca opozycji Henrique Capriles napiętnował na Twitterze „nieudolne rządy” prezydenta.

Wenezuela, która zmaga się z poważnym kryzysem politycznym i gospodarczym, jest w czołówce państw z najwyższą na świecie inflacją. Według ostatnich rządowych danych z grudnia 2015 roku inflacja wynosiła wówczas 180 proc.; Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w przyszłym roku ceny w kraju wzrosną o ponad 2000 proc.

fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ 

Zobacz także
Wasze komentarze