fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Wesprzyj papieża na konferencji ONZ w Glasgow! Trwa zbiórka podpisów

„Zbierając jak najwięcej podpisów, mamy szansę wesprzeć i wzmocnić głos papieża Franciszka, który planuje pojawić się na konferencji ONZ w Glasgow, by zmobilizować światowych przywódców do działania na rzecz ochrony środowiska i ludzi, którzy je zamieszkują” – mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce.

Podczas szczytów Organizacji Narodów Zjednoczonych głos chce zabrać Stolica Apostolska. Działania papieża Franciszka w tej sprawie wspierają dziesiątki tysięcy katolików i katoliczek na całym świecie – także w Polsce – zbierając podpisy pod petycją „Zdrowa planeta – zdrowi ludzie” ws. ochrony klimatu i bioróżnorodności. Petycja ta zostanie przekazana światowym przywódcom podczas szczytu ONZ w Glasgow, by wzmocnić apel papieża o ochronę stworzenia, a także ludzi i narodów dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.

Koniec roku 2021 będzie gorący. W październiku i listopadzie odbędą się dwa kluczowe spotkania światowych przywódców. Podczas Szczytów ONZ mają zapaść decyzje dotyczące dwóch najważniejszych współczesnych kryzysów ekologicznych: kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Kryzys klimatyczny wiąże się z destabilizacją wzorców pogodowych, z gwałtownymi powodziami, pożarami, suszami, szczególnie mocno uderzającymi w mieszkańców krajów najbiedniejszych. Kryzys bioróżnorodności, określany często jako „szóste wielkie wymieranie” prowadzi, jak szacują biolodzy, do wymierania gatunków w tempie od 100 do 1000 razy szybszym niż zwykle, czego widocznym w Polsce skutkiem jest m.in. znikanie z pól pszczół i innych zapylaczy – mówi Magdalena Kadziak, menager operacyjny w Światowym Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce.

– Naukowcy wskazują, że sytuacja jest naprawdę krytyczna – mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce, zaangażowany w zbieranie podpisów pod petycją. „Znaczna część spadku bioróżnorodności, szczególnie organizmów wyższych, to lata ostatnie: liczebność kręgowców lądowych w ciągu ostatniego półwiecza zmalała o 68%. Ponad 70% powierzchni lądów i 2/3 obszaru oceanów jest dotkniętych działalnością człowieka, a masa wytworów naszej cywilizacji przekroczyła już masę żyjącej biosfery” – dodaje.

>>> Papież: Laudato si nie jest encykliką „zieloną”, ale społeczną

– Zbierając jak najwięcej podpisów, mamy szansę wesprzeć i wzmocnić głos papieża Franciszka, który planuje pojawić się na konferencji ONZ w Glasgow, by zmobilizować światowych przywódców do działania na rzecz ochrony środowiska i ludzi, którzy je zamieszkują. Chcemy, żeby nasze podpisy, które zostaną wtedy przekazane liderom szczytu klimatycznego były potwierdzeniem mocnego stanowiska katolików w kwestii szybkich i konkretnych działań na rzecz naszego wspólnego domu – zachęca Abramczyk.

Głos w tej sprawie zabrał także ks. Bruno-Marie Duffe, pełniący w ostatnich latach stanowisko Sekretarza watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Nawiązując do obchodzonego w całym Kościele Czasu dla Stworzenia, którego finałem w Polsce będzie Niedziela św. Franciszka organizowana przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, ks. Duffe napisał: „Ten Czas dla Stworzenia będzie także kluczowym momentem dla katolików, aby wstawić się za najbardziej bezbronnymi i działać w ich imieniu przed nadchodzącymi ważnymi szczytami: szczytem ONZ na temat bioróżnorodności (COP15) w październiku i szczytem klimatycznym ONZ (COP26) w listopadzie. Zachęcam Was do przyłączenia się do inicjatyw takich jak petycja „Zdrowa planeta – zdrowi ludzie”, która wzywa do odważnych działań na rzecz ochrony stworzenia.”

Podpis pod petycją w języku polskim można złożyć pod adresem: https://thecatholicpetition.org/pl/home-pl/.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze