Poznań

Powietrze
umiarkowane
Dzisiaj
3 słabe opady deszczu
Jutro
4 słabe opady deszczu
Pojutrze
4 zachmurzenie duże
Zostań Przyjacielem Misji
Jest nas: 44 163

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyr genralny WHO, fot. EPA/SALVATORE DI NOLFI

WHO: Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa

Europa stała się teraz epicentrum pandemii koronawirusa – podał w Genewie szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że do tej pory życie w wyniku zakażenia koronawirusem straciło na całym świecie 5 tys. osób.

Nie ma już w Unii Europejskiej kraju wolnego od koronawirusa. Najtrudniejsza sytuacja nadal jest we Włoszech, ale bardzo trudno robi się również w Hiszpanii, gdzie zmarło już 120 osób a w najbliższym czasie zakażonych może być nawet 10 tys. obywateli tego kraju.

fo. EPA/JUAN CARLOS CARDENAS


Tedros podkreślił, że obecnie w Europie dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa jest większy, niż to miało w szczytowym okresie epidemii w Chinach. Zaznaczył, że nie da się obecnie określić, kiedy pandemia osiągnie swój szczyt, wyraził jednak nadzieję, że stanie się to wcześniej niż później. – Będzie to zależeć od reakcji każdego z krajów, potrzebne jest agresywne podejście do problemu – dodała podczas wideokonferencji prasowej w Genewie Maria Van Kerkhove, odpowiedzialna w WHO za walkę z Covid-19.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, fot. EPA/SALVATORE DI NOLFI


Zdaniem Tedrosa pandemia nie oznacza, że kraje powinny poddawać się w walce z koronawirusem i zaapelował o „podwojenie” wysiłków. – Pomysł przechodzenia od etapu powstrzymywania pandemii do łagodzenia jej skutków jest błędny i niebezpieczny – oświadczył Tedros i wezwał do „wykrywania, izolowania, testowania i leczenia każdego przypadku”.
Każdy kraj, który myśli, że ta sprawa go nie dotyczy popełnia śmiertelny błąd. (dyrektor WHO)
Szef WHO zaznaczył, że zachowując strategię ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie kraje muszą „zachować równowagę między ochroną zdrowia, zapobieganiem zakłóceniom gospodarczym i społecznym oraz poszanowaniem praw człowieka”. Tedros oświadczył także, iż WHO wprowadza w życie plan reagowania solidarnościowego na Covid-19. Wyjaśnił, że umożliwi to poszczególnym osobom i organizacjom pomoc w finansowaniu zakupu masek ochronnych, rękawiczek, fartuchów, gogli i zestawów diagnostycznych dla służby zdrowia, a także udział w badaniach nad szczepionką przeciw koronawirusowi.

Rzym, fot. EPA/ANGELO CARCONI

Pandemia koronawirusa objęła do tej pory swoim zasięgiem ponad 130 krajów na całym świecie. Zmarło nieco ponad 5 tys. ludzi, zakażonych jest niespełna 140 tys. osób. Z unijnego funduszu o wartości 37,3 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ epidemii na gospodarkę Polsce ma przypaść najwięcej – 7,4 mld euro – wynika z dokumentów Komisji Europejskiej. To dlatego, że Polska jest największym beneficjentem polityki spójności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze