fot. EPA/IVAN ANTYPENKO

Wiceminister zdrowia Ukrainy podziękowała za współpracę, pomoc i wsparcie

Ukraińscy medycy pracują często w bardzo ciężkich warunkach, w szpitalach pozbawionych ogrzewania i elektryczności – powiedziała wiceminister zdrowia Ukrainy Iryna Mykychak. Podziękowała stronie polskiej za współpracę, pomoc, wsparcie oraz ewakuowanie chorych i rannych.

W poniedziałek w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca szkolenia pierwszej grupy medyków z Ukrainy, które związane jest z ewakuacją lotniczą rannych żołnierzy oraz osób cywilnych. Wiceminister zdrowia Ukrainy przypomniała, że program powstał z inicjatywy pierwszych dam Polski i Ukrainy. Zaznaczyła, że dzięki ich inicjatywie realizowanych jest też wiele innych wspólnych projektów.

>>> Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie – jak radzić sobie w czasie wojny [REPORTAŻ]

„Od dziewięciu miesięcy realizowany jest program ewakuacji medycznej chorych z Ukrainy. Ewakuowano już ponad 2 tys. chorych. 1,5 tys. osób chorych onkologicznie, za pośrednictwem hubu zorganizowanego w Polsce zostało przewiezionych do placówek medycznych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, gdzie poddano je profesjonalnemu leczeniu” – powiedziała Mykychak.

fot. EPA/Andrii Yermak

„Jest takie powiedzenie, że w ciemnych czasach poznajemy światłych ludzi, i chcę powiedzieć, że wszystko to, z czym spotykamy się w Polsce, zarówno ludzie, jak i wszystko, co tutaj się dzieje jest dla nas objawieniem się tego światła, tej dobroci (…). Czujemy polskie serca, polską pomoc u nas w Ukrainie. Wspieracie nas na różnych frontach. Razem walczymy na froncie medycznym” – wskazała.

Jak mówiła, ukraińscy medycy pracują często w bardzo ciężkich warunkach, w warunkach pola walki, w warunkach przyfrontowych, w szpitalach pozbawionych ogrzewania, elektryczności, z prądem z generatorów. „Państwo nawet nie jesteście w stanie sobie wyobrazić, jak ważna jest taka bliska współpraca między naszymi krajami, że mogę zadzwonić do Polski i w ciągu półgodziny mam ewakuacyjny pociąg medyczny lub samolot, który zabiera naszych najciężej rannych żołnierzy na leczenie w polskim szpitalu” – powiedziała wiceminister zdrowia Ukrainy.

>>> Oferujemy pomoc wszystkim potrzebującym na Ukrainie, nie pytając kto do jakiego Kościoła należy [ROZMOWA]

Mówiła o bardzo dobrej współpracy między ukraińskimi i polskimi szpitalami, między poszczególnymi miastami. „Dla nas, dla ministerstwa, najważniejsza jest bardzo bliska współpraca z panem ministrem Niedzielskim i wsparcie, które udziela nam ministerstwo. Mogę powiedzieć, że my już wiemy, w których pokojach pracują poszczególni pracownicy ministerstwa, do których się zwracamy” – dodała. Wskazała, też na bardzo dobrą współpracę uczelni medycznych obu krajów.

fot. EPA/STEPAN FRANKO

„Dziękujemy za współpracę, którą mamy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i panem dyrektorem Robertem Gałązkowskim” – powiedziała. „Razem przygotowujemy się, wręcz zaczynamy odbudowę naszej ukraińskiej opieki zdrowotnej, którą chcemy podnieść na poziom europejski, aby razem móc tworzyć silną pod tym względem Unię Europejską” – mówiła Mykychak. Podziękowała za nadanie projektowi rangi bezpieczeństwa narodowego. „Medycyna jest też elementem bezpieczeństwa narodowego” – podkreśliła. „Liczymy, że w wielu aspektach ta współpraca będzie się rozwijać” – dodała. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze