fot. Giano (talk) (Uploads) – Photographed by User: Giano who releases all right., Domena Publiczna, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=48764257

Wiedeń: kościół św. Augustyna świętował rocznicę konsekracji

675. rocznicę konsekracji kościoła augustianów w Wiedniu uczczono 1 listopada uroczystą mszą św.

Głównym celebransem był kardynał Kurii Rzymskiej Robert F. Prevost, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów i były przeor generalny zakonu augustianów. Jako muzyczną oprawę Eucharystii zespół muzyki sakralnej kościoła augustianów wykonał dzieła Antona Brucknera, którego 200. rocznica urodzin jest obchodzona w tym roku.

W kazaniu kard. Prevost odniósł się do Ewangelii Błogosławieństw i podkreślił, że “logika Jezusa nie jest logiką świata”. Tylko ci, którzy rzeczywiście zdecydują się opowiedzieć za Jezusem, pójdą za Nim i wyrzekną się pokus świata, „znajdą prawdziwe szczęście”.

“Ważne jest, aby wybrać sprawiedliwość i miłosierdzie zamiast zemsty i nienawiści, pokój zamiast konfliktu i ubóstwo ducha zamiast bogactwa tego świata”, powiedział kardynał.

Kościół augustianów przy Josefsplatz w Wiedniu jest uważany za ważne centrum klasycznej muzyki kościelnej w Europie. Mszy św. towarzyszyła muzyka sakralna z utworami Antona Brucknera, który przez dziesięciolecia był aktywny muzycznie, jako organista i dyrygent w kościele augustianów. W uroczystość Wszystkich Świętych zaprezentowano jego monumentalne „Ecce sacerdos”, motet odpustowy „Locus iste” oraz Mszę d-moll, której sławne wykonania otworzyły niegdyś Brucknerowi drzwi do świata wiedeńskiej muzyki klasycznej. Wykonawcami byli chór i orkiestra św. Augustyna pod dyrekcją Petera Tiefengrabera, zaśpiewali Regine Hangler (sopran), Annely Peebo (alt), Hiroshi Amako (tenor) i Günter Haumer (bas), a na organach zagrał Robert Kovacs.

fot. Bede735c, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24353498

Zespół klasztoru i kościoła augustianów przylega bezpośrednio do zabudowań Hofburga, dlatego sam kościół pełnił funkcję kościoła dworskiego. Wśród ważnych wydarzeń, których kościół był świadkiem, była Msza św. z udziałem króla polskiego Jana III Sobieskiego nazajutrz po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w południową elewację kościoła w 300. rocznicę bitwy. W 1854 r. ślub w tym kościele brali Franciszek Józef z Elżbietą Bawarską, popularnie znaną jako Sisi.

Założona w XIII wieku, jako czwarty główny zakon żebraczy, wspólnota augustianów przybyła do Wiednia wkrótce po tym gdy Fryderyk Sprawiedliwy (1289-1330) ślubował zbudować klasztor i kościół w podzięce za uwolnienie z niewoli przez króla Ludwika Bawarskiego i za pomoc swojego spowiednika, augustiańskiego mnicha przeora Konrada. Fryderyk przydzielił zakonowi augustianów plac budowy w pobliżu Hofburga, gdzie wcześniej stał domek myśliwski. Kamień węgielny został położony w 1330 r. przez mistrza budowlanego Dietricha Landtnera von Pirn, a budynek został ukończony w 1339 roku. 

Kościół został konsekrowany dziesięć lat później, 1 listopada 1349 roku – 675 lat temu – przez biskupa pomocniczego Ortolfa von Atzenbruck, wikariusza generalnego diecezji Passau, na której terytorium znajdował się wówczas Wiedeń. Diecezja wiedeńska została założona dopiero 120 lat później.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze