Kard. Schönborn, fot. flickr/ Ottovonhabsburg.org /CC BY-NC 2.0

Wiedeń: religie łączą siły na rzecz pokojowego współistnienia

Arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, naczelny rabin Jaron Engelmayer i przewodniczący Islamskiej Wspólnoty Religijnej w Austrii (IGGÖ) Ümit Vural we wspólnym oświadczeniu podkreślili współpracę wspólnot religijnych na rzecz pokoju i dobrego współistnienia w społeczeństwie. Zdecydowanie potępili wszelkie przypadki niewłaściwego wykorzystywania religii do podżegania do terroru i przemocy lub ich uzasadniania oraz sprzeciwili się wszelkim formom dyskryminacji i zagrożeniom dla życia religijnego.

„Wszyscy jesteśmy wezwani do pracy na rzecz pokojowego i pełnego szacunku współistnienia w Wiedniu” – głosi Deklaracja Wiedeńska, którą trzej przedstawiciele religii podpisali 9 stycznia w Pałacu Arcybiskupim w Wiedniu.

Poniżej tekst Deklaracji Wiedeńskiej:

„W Wiedniu istnieje dobra, zrównoważona i konstruktywna współpraca między wspólnotami religijnymi. Jest to również owoc długotrwałego dialogu w naszym mieście. Z tego doświadczenia i z naszej wspólnej odpowiedzialności jesteśmy zobowiązani do pokoju – w przekonaniu, że wiara może być silną podstawą pokojowego współistnienia.
Zdecydowanie potępiamy wszelkie przypadki niewłaściwego wykorzystywania religii w celu podżegania do terroru i przemocy lub ich uzasadniania. Jednocześnie sprzeciwiamy się wszelkim formom dyskryminacji i zagrożeniom dla życia religijnego. Zobowiązujemy się dołożyć wszelkich starań, aby wzmocnić wzajemne zrozumienie i spójność w naszych wspólnotach religijnych. Apelujemy do naszych wspólnot i wszystkich ludzi mieszkających w Wiedniu, aby niestrudzenie pracowali na rzecz utrzymania pokojowego i pełnego szacunku współistnienia w naszym mieście”.

Na marginesie podpisania Deklaracji Wiedeńskiej kard. Schönborn podkreślił w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress, że po 30 latach pełnienia funkcji arcybiskupa Wiednia, dla niego stałym priorytetem pozostaje kontynuowanie zaangażowania na rzecz pokojowego współistnienia religii w Wiedniu „i miejmy nadzieję, że również dalej”.

>>> Kard. Christoph Schönborn: rodzice muszą uszanować relację swych dzieci z Bogiem

Nie jest to pierwsze wspólne przesłanie tego rodzaju, powiedział kardynał. Przypomniał między innymi przesłanie po ataku terrorystycznym z 2 listopada 2020 roku. Nawet w trudnej sytuacji pandemii religie współpracowały ze sobą w wielkiej jedności.

Deklaracja Wiedeńska nie jest aktualnością dnia, „lecz jest trwale aktualna”. Wiele osób uważa, że przyczyną konfliktów są religie. Musimy się z tym zmierzyć. „Wspólnie jesteśmy przekonani, że religie nie są problemem, ale przynajmniej ważną częścią rozwiązania problemu” – powiedział kard. Schönborn.

Arcybiskup Wiednia podkreślił również, że w ostatnich dziesięcioleciach religie ciężko pracowały, aby „nazwać po imieniu rany przeszłości i znaleźć drogi pojednania”. I dodał na marginesie: „Między nami jest także bolesna historia”, mając na myśli choćby to, co zrobiono Żydom w Austrii. Austria ma także długą, kontrowersyjną i pełną wojen historię z islamem.

Fot. Yt/Shalom World/screen

Obecnie w Austrii jest silna obecność muzułmanów. „I dla nas jako chrześcijan bardzo ważne jest, aby to uznać i powiedzieć: «Ci ludzie są Austriakami. To ich kraj, tak samo jak nasz»” – przypomniał kard. Schönborn. „Bądźmy wdzięczni, że wierzą w Boga i starają się ukierunkować swoje życie zgodnie z przykazaniami Boga. To wspólna podstawa, która jest ważna dla naszego współistnienia” – dodał arcybiskup Wiednia.

Kard. Schönborn pochwalił również dobre ramy prawne dla religii. Ich wspólna odpowiedzialność za dobro wspólne jest dostrzegana, uznawana i promowana. „To szczególna sytuacja w Austrii, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni” – stwierdził hierarcha.

>>> Kard. Christoph Schönborn: potrzebujemy budowniczych pokoju

W rozmowie z Kathpress Ümit Vural podziękował kard. Schönbornowi za zaproszenie do udziału we wspólnej deklaracji, a także za liczne wcześniejsze spotkania i inicjatywy. Podkreślił, że dialog międzyreligijny jest ważnym elementem zapewniającym pokój i spójność w kraju. „Możemy uważać się za szczęściarzy i być wdzięczni, że żyjemy w kraju, w którym my, jako wspólnoty religijne, możemy prowadzić uczciwą i pełną wdzięczności wymianę zdań. Austria powinna być wzorem do naśladowania, nawet poza własnymi granicami” – wskazał przewodniczący IGGÖ.

Vural zapewnił, że „islam jest częścią tego kraju. Należymy do tego kraju i razem chcemy kształtować jego przyszłość. Chcemy mieć społeczeństwo, w którym decydują szacunek i uznanie, współczucie i człowieczeństwo”.

Również naczelny rabin Engelmayer pochwalił inicjatywę kard. Schönborna dotyczącą ogłoszenia tej deklaracji. Jego zdaniem, nie jest rzeczą oczywistą, że wspólnoty religijne w Austrii tak dobrze się rozumieją, utrzymują kontakty i potrafią wysyłać wspólny sygnał, taki jak ten przedstawiony dzisiaj. „Poprzez tę wspólną deklarację pokazujemy, że religie mogą ze sobą pokojowo i z szacunkiem współdziałać, że postrzegają siebie nawzajem jako wzbogacenie i że chcą i mogą żyć pokojowo razem w tym kraju” – zaznaczył Engelmayer.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze