Wieliczka: niezwykła akcja honorowego krwiodawstwa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W czwartek w Kopalni Soli „Wieliczka” odbiędzie się zbiórka krwi pod hasłem „Podaruj krew, podaruj życie”. Niezwykła, gdyż pierwszy raz w historii krew będzie zbierana pod ziemią.

„Prawdopodobnie nikt przed nami tego nie próbował” – powiedział Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Jak dodał nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, by zbiórka krwi odbyła się na głębokości ponad 100 m.

Akcja zostanie przeprowadzona w komorze Jana Haluszki w godzinach od 10:00 do 14:30. Zjazdy szybem Daniłowicza na głębokość 135 m odbywać się będą co 30 minut. Na co dzień komora, gdzie odbędzie się zbiórka, służy do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych.

„Podziemna akcja ma na celu nie tylko oddawanie krwi, ale także popularyzowanie tej formy pomocy. W akcji zapewne wezmą udział górnicy i mieszkańcy Wieliczki” – ocenił Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. Jak dodał w czwartek przewodnicy będą zachęcać także turystów do włączenia się w akcję „Podaruj krew, podaruj życie”.

Każdy honorowy krwiodawca otrzyma jutro do wyboru bilet na Trasę Turystyczną lub Trasę Górniczą, a także breloczek w kształcie serca z miejscem na wpisanie grupy krwi. W czasie trwania akcji breloczki będą rozdawane również turystom.

To już druga odsłona akcji „Podaruj krew, podaruj życie” w Kopalni Soli „Wieliczka”. Latem w ramach inicjatywy związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży udało się zgromadzić aż 37 litrów krwi od blisko 100 krwiodawców.
Aby oddać krew, trzeba być zdrowym, wypoczętym i pełnoletnim (lecz nie starszym niż 65 lat) oraz ważyć nie mniej niż 50 kg. Ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz. Od ewentualnego poprzedniego pobrania krwi musi minąć co najmniej 8 tygodni. Samo pobieranie krwi trwa ok. 10 minut. W tym czasie pozyskuje się od dawcy ok. 450 ml tego cennego płynu.

Organizatorami inicjatywy „Podaruj krew, podaruj życie” są Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Przedsięwzięcie wpiera Kopalnia Soli „Wieliczka”.

foto. Konrad Glogowski/flickr.com

Wieliczka: niezwykła akcja honorowego krwiodawstwa
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze