Wielka Brytania: 4 proc. katolików nie planuje powrotu do kościołów po pandemii
Tylko niewielki procent brytyjskich katolików zapowiada, że nie wróci do praktyk w kościele po zakończeniu pandemii koronawirusa – dowodzi ankieta przeprowadzona przez brytyjską pracownię Catholic Voices. Zaledwie 4 proc. ankietowanych przyznało, że zrezygnuje z chodzenia do kościoła po zniesieniu wszelkich ograniczeń związanych z pandemią.
Jak zauważają komentarzy, wynik badań jest sprzeczny z przewidywaniami niektórych przedstawicieli Kościoła, którzy twierdzą, że kryzys Covid-19 nieodwołalnie będzie miał negatywny wpływ na frekwencję w świątyniach. Brenden Thompson, dyrektor generalny Catholic Voices, przyznał, że był „mile zaskoczony” tym, co pokazała ankieta. – Katolicy tęsknią za swoimi parafiami i budynkami kościelnymi – zaznaczył, wskazując, że większości nie zadowala „kościół wirtualny” i woli realnie uczestniczyć w mszach św. i nabożeństwach.
>>> Najnowsze dane: obecnie co czwarty Polak nie przyjąłby zaproszenia na ślub i wesele
Zdaniem Thompsona większość poparła biskupów i była im wdzięczna za wysiłki związane z transmitowaniem nabożeństw. – A wielu nawet odczuło niekiedy, że są bliżej Boga, modląc się intensywniej niż zwykle – dodał i zachęcił, by podjąć wyzwanie, jakie obecnie stoi przed Kościołem w sytuacji, gdy coraz więcej osób wraca do parafii.
Z badania wynika, że 93 proc. ankietowanych w czasie lockdownu modliło się podczas mszy św. online, oferowanych przez diecezje i kościoły parafialne. 66 proc. doceniło takie wirtualne usługi. 61 proc. respondentów zapowiedziało swój powrót do uczestnictwa w regularnych mszach św. po pełnym otwarciu kościołów, a 35 proc. stwierdziło, że w tej chwili zamierza modlić się online tylko od czasu do czasu, jeśli usługa ta będzie nadal dostępna. 61 proc. uczestników sondażu uznało czasowe zamknięcie kościołów za słuszne. Wyniki pokazały, że 80 proc. uważa, iż kościoły i budynki kościelne są niezbędne do świadczenia o wierze, a 84 proc. badanych nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że budynki kościelne są niepotrzebnym obciążeniem i kosztem. Ogólnie 53 proc. uznało, że Kościół katolicki dobrze zareagował na kryzys, w porównaniu do zaledwie 22 proc. respondentów wyrażających taką samą pozytywną opinię wobec reakcji rządu na pandemię.
Badanie „Coronavirus, Church & You” przeprowadzono między 19 maja a 26 lipca na grupie 2, 5 tys. katolików. Projekt nadzorowali pracownicy akademiccy University of Birmingham, York St. John University i University of Warwick.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |