Wielka Brytania: katastrofalne skutki nałożenia VAT-u na szkolnictwo prywatne, w tym wyznaniowe
Dla wielu szkół wyznaniowych posiadających status szkół prywatnych katastrofą jest wprowadzony od 1 stycznia 20 proc. VAT – podatek od wartości dodanej. Chociaż większość szkół wyznaniowych w Wielkiej Brytanii posiada status szkół państwowych, to 20 proc, z nich ma status szkół prywatnych – informuje The Catholic Herald.
Wyłoniony w lipcu ub. roku nowy rząd Partii Pracy stwierdził, że kończy z ulgami podatkowymi dla szkół prywatnych, „aby poprawić standardy i możliwości dla dziewięciu na 10 dzieci, które uczęszczają do szkół państwowych”. Zaznaczono, że pieniądze uzyskane z podatku VAT zostaną przeznaczone na finansowanie usług publicznych, w tym priorytetów edukacyjnych na następny rok szkolny. Rodzicie narzekają nie tylko na wzrost czesnego, lecz również na to, że nowy podatek nałożono 1 stycznia – w połowie roku szkolnego.
Caroline Farrow, katolicka brytyjska dziennikarka i komentatorka, twierdzi, że sposób, w jaki nowy podatek został wdrożony, przyniósł rodzicom, którzy teraz nie będą już mogli sobie pozwolić na opłaty, trudną decyzję, czy wycofać swoje dzieci z niezależnych szkół, od razu, czyli w połowie roku szkolnego powodując ogromne zakłócenia toku edukacyjnego.
„Oprócz stresu związanego ze znalezieniem miejsca w szkole w bardzo krótkim czasie, wielu rodziców stanęło w obliczu konieczności uiszczenia opłat za jesienny semestr lub utraty depozytu, ponieważ niezależne szkoły wymagają umownego powiadomienia o odejściu dziecka z wyprzedzeniem co najmniej półrocza, jeśli dzieje się to poza naturalną datą ukończenia szkoły” – powiedziała.
„Uczniowie klas 9, 10 i 11 mają poważne trudności ze znalezieniem miejsc w szkołach państwowych, a oficjalne porady rządowe opublikowane na stronach internetowych władz lokalnych są takie, że uczniowie nie powinni przenosić się ze szkół, zwłaszcza w klasach 10 i 11, kiedy uczą się do egzaminów GCSE” – dodała Farrow.
General Certificate of Secondary Education (GCSE) to egzamin zdawany powszechnie w trakcie piątego roku nauki w szkole średniej przez uczniów w wieku 15/16 lat na tak zwanym 11 roku (ang. Year 11) w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Jest to warunek konieczny do kontynuowania nauki w systemie A-levels lub matury międzynarodowej. Szkoła przygotowawcza St. Joseph’s Preparatory School w Stoke-on-Trent ogłosiła, że zostanie zamknięta na dobre pod koniec 2024 r. z powodu przepisów dotyczących podatku VAT.
Chociaż prywatne szkoły wyznaniowe poprosiły o zwolnienie, rząd Partii Pracy twierdzi, że nie zniesie podatku VAT dla tych szkół.
Zdaniem Farrow decyzja w sprawie VAT najbardziej zaszkodzi uczniom o specjalnych potrzebach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |