epa05724241 Theresa May leaves 10 Downing Street to make her Brexit speech at Lancaster House in London, Britain, 17 January 2017. The prime minister will address potential sticking points including transitional arrangement and single market access. EPA/HAYOUNG JEON Dostawca: PAP/EPA.

Wielka Brytania: obywatele UE „nadal mile widziani” po Brexicie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w specjalnym wystąpieniu we wtorek, że obywatele krajów Unii Europejskiej będą „nadal mile widziani” w Wielkiej Brytanii po wystąpieniu tego państwa ze Wspólnoty oraz że chce jak najszybciej zagwarantować ich prawa.

Podkreśliła, że jej kraj nie chce dążyć do „połowicznej obecności” w UE. Wielka Brytania będzie dążyła nie do zachowania członkostwa w rynku UE, lecz do jak największego dostępu do niego – oświadczyła premier Theresa May we wtorek. Dodała, że jej kraj będzie chciał wypracować ambitne porozumienie o wolnym handlu z UE. Szefowa brytyjskiego rządu powiedziała, że jej kraj chce prowadzić handel z partnerami na całym świecie oraz że zaczęła już kontaktować się z innymi krajami w tej kwestii. Dodała, że „jest otwarta” na propozycje porozumienia w sprawie nowej umowy celnej z UE.

Zapowiedziała też, że w brytyjskim parlamencie odbędzie się głosowanie w sprawie Brexitu oraz że Wielka Brytania wyjdzie spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z początkiem wyczekiwanego wystąpienia szefowej brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu zbiegł się największy wzrost notowań funta szterlinga od czerwca 2016 roku, gdy w referendum zapadła decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE – zauważa Reuters.

Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Wielka Brytania: obywatele UE „nadal mile widziani” po Brexicie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze