Wielka Brytania: ochrona zdrowia coraz bardziej uzależniona od personelu z zagranicy
Tylko dwóch z pięciu nowych lekarzy i co druga nowa pielęgniarka, którzy zaczynają pracę w brytyjskiej publicznej ochronie zdrowia, zdobyli wykształcenie w Wielkiej Brytanii, co pokazuje postępujące uzależnienie systemu publicznej opieki zdrowia od personelu z zagranicy – wskazano w opublikowanym w czwartek raporcie.
Nuffield Trust, think tank zajmujący się kwestiami związanymi z systemem opieki zdrowotnej, zwraca uwagę w raporcie, że podstawowym problemem jest „bardzo nieszczelny” system kształcenia, wskutek czego duży odsetek studentów medycyny i studiów pielęgniarskich porzuca studia w ich trakcie, nie podejmuje pracy w zawodzie po ich ukończeniu lub też szybko z niej rezygnuje.
>>> Nowy globalny raport: lasy zmniejszają globalne zagrożenia dla zdrowia
W raporcie stwierdzono, że jedna na osiem osób rozpoczynających studia pielęgniarskie w Anglii ich nie kończy, a z każdych pięciu osób na studiach pielęgniarskich pełnoetatową pracę w publicznej ochronie zdrowia podejmują ostatecznie tylko trzy. W efekcie liczba nowych pielęgniarek, które w ciągu ostatnich dwóch lat podjęły pracę, spadła o jedną trzecią.
Tymczasem jeden na czterech absolwentów studiów medycznych zrezygnował w ciągu dwóch lat po ukończeniu rocznego szkolenia podstawowego, a w okresie pięciu lat odsetek ten wzrasta do prawie dwóch na pięciu. Autorzy wyrazili szczególne obawy dotyczące lekarzy pierwszego kontaktu, wskazując, że stanowisko lekarza pierwszego kontaktu na pełny etat w publicznej ochronie zdrowia podejmuje tylko co druga osoba rozpoczynająca szkolenie.
>>> Medycyna w świetle nowych zdobyczy. Jak odkrywać ciało, umysł i duszę?
„Kluczowym symptomem zmagań z naszym krajowym systemem szkoleń jest duże uzależnienie od rekrutacji zagranicznej. Nasz krajowy system szkoleń dostarcza tylko około połowy pielęgniarek, położnych i asystentów pielęgniarskich dołączających do zawodu i tylko około dwóch na pięciu lekarzy dołączających do brytyjskiego rejestru uprawnionych do wykonywania zawodu” – powiedział główny autor raportu dr Billy Palmer.
Pod koniec czerwca brytyjski rząd zapowiedział przekazanie w ciągu najbliższych pięciu lat 2,4 mld funtów na naprawę publicznej ochrony zdrowia. Pieniądze te mają zostać przeznaczone przede wszystkim na kształcenie nowego personelu medycznego, tak aby zmniejszyć liczbę wakatów, a zarazem uzależnienie od ściągania lekarzy i pielęgniarek z zagranicy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |