epa05984864 Tributes at a vigil for the people who lost their lives during the Manchester terror attack in central Manchester, Britain, 23 May 2017. Britain is on high alert following the Manchester terror attack on the Manchester Arena late 22 May, that saw 22 people lose their lives with scores of people injured. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

Wielka Brytania: po zamachu ok. 20 osób w stanie krytycznym

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około 20 osób rannych w poniedziałkowym zamachu bombowym jest w stanie krytycznym – powiedział w środę w rozmowie z telewizją Sky News szef brytyjskiej służby zdrowia na terenie Manchesteru Jon Rouse. Liczba hospitalizowanych osób wzrosła z 59 do 64.

Jak tłumaczył, ten wzrost wynika z tego, że część osób, które były opatrzone na miejscu zdarzenia, zgłosiła się z powrotem do służb medycznych na dalsze leczenie.

Rouse dodał także, że ranni mają „uszkodzone organy i znaczne urazy kończyn z możliwymi amputacjami”, a część z nich „będzie potrzebowała bardzo długiej opieki zdrowotnej i wsparcia”.

„To wszystko ciężkie urazy” – ocenił Rouse dodając, że wynika to z tego, iż poszkodowani byli blisko od miejsca eksplozji, a także z powodu użytych materiałów wybuchowych zwiększających pole rażenia i zadających poważniejsze rany.

Wcześniej służby medyczne poinformowały, że wśród rannych jest 12 dzieci.

W poniedziałek wieczorem w Manchesterze doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych. Do wybuchu bomby podłożonej przez terrorystę samobójcę doszło po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w mieszczącej 21 tys. osób hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena.

W środę rano polski MSZ poinformował, że wśród zabitych jest co najmniej dwoje Polaków, a jeden obywatel RP pozostaje pod opieką lekarzy.

Zamach w Manchesterze był najpoważniejszym zamachem na terenie Wielkiej Brytanii od ataków na system transportu publicznego w Londynie w lipcu 2005 roku, w których zginęły 52 osoby, w tym trzy Polki, a blisko 800 ludzi zostało rannych.

Brytyjska premier Theresa May poinformowała we wtorek wieczorem o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, czyli piątego, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN 

Wielka Brytania: po zamachu ok. 20 osób w stanie krytycznym
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze