Premier Boris Johnson, fot. EPA/JULIAN SIMMONDS

Wielka Brytania: premier Boris Johnson ma koronawirusa

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zarażony koronawirusem – podają brytyjskie media. Polityk poddał się izolacji na Downing Street. Rzecznik rządu potwierdził, że premier Johnson ma łagodne objawy i nadal będzie odpowiedzialny za zarządzanie kryzysem przez rząd.

Brytyjski premier poddaje się izolacji, ale zapewnił, że nadal będzie kierował rządem i walką z epidemią. „W ciągu ostatnich 24 godzin rozwinęły się u mnie łagodne objawy i uzyskałem pozytywny wynik testu na koronawirusa. Poddaję się teraz izolacji, ale nadal będę kierować rządem poprzez wideokonferencje, gdy będziemy walczyć z tym wirusem. Razem go pokonamy” – napisał 55-letni Johnson na Twitterze.

Pracuję w domu i izoluję się, tak należy robić. Ale nie miejcie wątpliwości, nadal mogę, dzięki czarodziejstwu nowoczesnej technologii, komunikować się z całym moim zespołem, aby prowadzić walkę kraju z koronawirusem. Chcę podziękować wszystkim zaangażowanym i oczywiście naszemu niezwykłemu personelowi (publicznej służby zdrowia) NHS. (premier Boris Johnson)

Rzecznik prasowy Downing Street poinformował, że szef rządu zaczął doświadczać łagodnych objawów w czwartek – dzień po tym, jak w Izbie Gmin uczestniczył w cotygodniowej sesji poselskich pytań i odpowiedzi do premiera. „Premier został przebadany na koronawirusa za osobistą radą naczelnego lekarza Anglii, profesora Chrisa Whitty’ego. Test został przeprowadzony na Downing Street 10 przez personel NHS i wynik testu był pozytywny” – powiedział rzecznik.

>>> Kościół w czasie koronawirusa oczami proboszcza polskiej parafii w Londynie

W czwartek wieczorem natomiast Johnson wyszedł przed rezydencję szefa rządu na Downing Street, by wraz z setkami tysięcy Brytyjczyków oklaskami podziękować pracownikom NHS, którzy walczą z koronawirusem. Nagranie z tego momentu zamieścił na Twitterze. Wcześniej w tym tygodniu rzecznik rządu poinformował, że gdyby okazało się, że premier nie jest w stanie kierować gabinetem, jego obowiązki przejmie minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

>>> Włochy: ma 101 lat i został wyleczony z koronawirusa

Minister zdrowia również zakażony

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował dziś, że on również ma koronawirusa, choć objawy choroby są łagodne. Polityk przebywa obecnie na samoizolacji w domu. „Zgodnie z lekarskimi wytycznymi, zalecono mi wykonanie testu na koronawirusa. Testy były pozytywne. Na szczęście moje objawy są łagodne, a ja pracuję w domu i sam się izoluję. Kluczowe jest by stosować się do rad, aby chronić nasz NHS i ratować życia” – napisał Hancock na Twitterze.

Minister Matt Hancock, fot. EPA/WILL OLIVER

Według podanego w czwartek wieczorem bilansu do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto 11683 przypadki koronawirusa, z czego 578 zakończyło się zgonem pacjentów.

Zobacz także
Wasze komentarze