Wielka Brytania: rodzina królewska uczestniczyła w nabożeństwie wielkanocnym
Król Karol III, królowa małżonka Kamila i wielu innych członków rodziny królewskiej wzięło udział na zamku Windsor w nabożeństwie w Niedzielę Wielkanocną w czasie panowania nowego monarchy – podają brytyjskie media. Znajdująca się tam XV-wieczna kaplica św. Jerzego jest również miejscem spoczynku królowej Elżbiety II, która zmarła w 2022 r. Nabożeństwo w niedzielę wielkanocną było tam pierwszym od jej śmierci – poinformowano.
Karol III, jako król i następca swojej matki, jest także świecką głową państwowego, anglikańskiego Kościoła Anglii. 6 maja zostanie koronowany razem z Kamillą podczas nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim. Jako książę Walii Karol często publikował orędzia wielkanocne. W tekście z 2022 roku zwrócił uwagę na miliony przesiedleńców na całym świecie.
W Wielki Czwartek król i królowa kontynuowali tradycję zmarłej Elżbiety II wręczenia wybranym osobom jałmużny z okazji Wielkiego Czwartku (Maundy Money). W tym roku odbyło się to w katedrze w Yorku. Wszyscy obdarowani „wielkoczwartkową jałmużną” są w wieku emerytalnym i wybierani są przez swoją diecezję. Jest to wyraz uznania dla ich służby na rzecz Kościoła i społeczeństwa.
>>> Karol III po raz pierwszy rozdał wielkoczwartkową jałmużnę
Z reguły mężczyzn i kobiet jest tylu, ile monarcha liczy lat – czyli w tym roku były to 74 kobiety i 74 mężczyzn. Wiek króla określa też liczbę monet. Według Mennicy Królewskiej, która produkuje te specjalne monety, król Jan po raz pierwszy wręczył jałmużnę w 1213 roku; 13 groszy dla 13 biedaków. Od czasów panowania Henryka IV (1399-1413) liczba obdarowanych jest zrównana z wiekiem króla.
Każdy obdarowany otrzymuje dwie małe skórzane sakiewki z monetami, które zostały wcześniej pobłogosławione. W jednej w kolorze białym znajdują się monety takie, jakie są aktualnie w obiegu i mają nominały 1, 2, 3 i 4 pensów, a ich łączna wartość wynosi tyle, ile lat ma aktualnie panujący monarcha. W tym roku były to więc 74 pensy. Z kolei druga, czerwona sakiewka, zawierała dwie okolicznościowe monety wybite na Wielki Czwartek o nominałach 50 pensów i 5 funtów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |