
Fot. Małgorzata Bełdowska/Wydawnictwo Zet
Wielki Post na Świętym Krzyżu. „Tutaj ludzie szukają siły do walki”
Wielki Post to czas szczególnej modlitwy i skupienia. Jak podkreśla o. Rafał Kupczak OMI, Superior Wspólnoty Zakonnej na Świętym Krzyżu i Kustosz Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, sanktuarium w tym czasie nabiera wyjątkowego znaczenia.
>>> Papież: nie lękajcie się nowości w Kościele
– Sanktuarium na Świętym Krzyżu zawsze warto odwiedzić, natomiast Wielki Post jest czasem szczególnym – zaznacza o. Kupczak. – Przyjazd tutaj, do miejsca, o którym Jan Paweł II mówił, że jest źródłem specjalnych łask, pozwala nie tylko pochylać się nad własnym krzyżem, ale przede wszystkim odnaleźć siłę do walki. Chrześcijaństwo nie kończy się na tajemnicy krzyża – prowadzi ona zawsze do chwały zmartwychwstania.
W okresie Wielkiego Postu w Sanktuarium odbywają się tradycyjne nabożeństwa, takie jak Droga Krzyżowa i Gorzkie żale, ale miejsce to przyciąga także możliwością osobistego trwania w Kaplicy Relikwii.
>>> Liturgia w Wielkim Poście ogałaca z tego, co jest nadmiarem
– Jeszcze przed pełnią sezonu pielgrzymkowego można ze spokojem w ciszy trwać przy Relikwiach Krzyża Świętego – dodaje zakonnik. – Oprócz tego odbywa się tu Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, a w drugiej części Wielkiego Postu docierają tu Ekstremalne Drogi Krzyżowe z różnych stron Polski – o różnych porach dnia i nocy.
Szczególne znaczenie ma również Droga Krzyżowa Diecezji Kieleckiej, która w każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu przyciąga osoby zmagające się z uzależnieniami.
– W tym roku ponad pół tysiąca osób szukało tutaj siły do walki z problemem alkoholowym – trwając przy Krzyżu Chrystusa – mówi o. Kupczak.

Choć Święty Krzyż zachwyca swoją historią, architekturą i klimatem, jak podkreśla Superior wspólnoty, najważniejsze wciąż pozostaje to, co duchowe.
– Największym bogactwem tego miejsca są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Gdyby nie one, być może po tym miejscu nie pozostałoby nic, albo bardzo niewiele – podkreśla.
>>> Wielki Post: przejście od grzechu i zniewolenia do życia w prawdzie i miłości
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |