EPA/Carlos Ortega

Wielki Tydzień w Europie: gdzie zamknięto kościoły? Jakie obowiązują obostrzenia?

Wielki Tydzień i święta wielkanocne, podobnie jak roku temu będą w europejskich państwach mocno ograniczone, ze względu na możliwość transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Poniżej przedstawiamy sytuację w poszczególnych krajach.

>>> O. Dominik Jurczak OP: chrześcijanin jest człowiekiem nadziei, nawet w sytuacji całkowitego lockdownu 

Słowenia

 W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Słowenii, wszystkie kościoły w tym kraju zostaną zamknięte na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Zaostrzone środki przeciw pandemii w okresie od 1 do 12 kwietnia rząd w Lublianie wprowadził 27 marca. W tym czasie musi pozostać zamknięta większość placówek handlowych oraz wszystkie obiekty kulturalne i kościelne. Nauka w szkołach będzie się odbywać zdalnie. Ponadto, z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, Słoweńcy muszą pozostać w swoich miejscach zamieszkania.

Regulacja obejmuje pełen zakaz nabożeństw z udziałem wiernych od Wielkiego Czwartku do poświątecznej niedzieli, zakomunikował minister ds. wyznań Vasko Simoniti na wspólnej konferencji prasowej z premierem Janezem Janšą oraz innymi członkami rządu, poinformował portal internetowy katolickiego tygodnika „Druzina”. Według tej informacji Simoniti zapowiedział ogłoszenie dekretu, na mocy którego będą musiały być także zamknięte wszystkie obiekty religijne. Możliwa będzie tylko opieka duszpasterska nad ludźmi w trudnych sytuacjach.

fot. EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Hiszpania

Pandemia Covid-19 zmieniła sposób celebrowania Wielkiego Tygodnia, ale najważniejsze święta w Hiszpanii nie zostały zniesione. Podobnie jak w zeszłym roku ze względów epidemicznych zakazane będą masowe zgromadzenia, w tym tradycyjne procesje pasyjne, ale kościoły będą otwarte. Wielkanoc w 2021 roku w Hiszpanii będzie mogła być świętowana w zamkniętych pomieszczeniach, w tym w kościołach, ale przy zachowaniu ścisłych norm sanitarnych. Władze każdej wspólnoty autonomicznej ustanowiły własne limity wiernych uczestniczących w nabożeństwach, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w swoich regionach. Jeżeli przepisy sanitarne nie będą przestrzegane, policja będzie mogła zamykać świątynie.

>>> Bp Galbas: może zamiast „który za nas cierpisz rany” pomódlmy się „który we mnie cierpisz rany” [WIDEO] 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze