Fot. PAP/Adam Warżawa

Wielkopolskie: 7,5 tys. rolników protestuje w 29 miejscach – w całym kraju w 96 miejscach

Według danych policji we wtorkowe przedpołudnie rolnicze protesty w Wielkopolsce zgromadziły około 7,5 tys. osób, które w różnej formie pikietują łącznie w 29 miejscach w całym regionie. Zablokowana jest m.in. droga ekspresowa S5 w okolicach Leszna.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak przekazał PAP, że przed południem protesty rolnicze, w różnej formie, trwały w łącznie 29 miejscach w całym regionie. W ocenie policji uczestniczy w nich około 7,5 tys. osób oraz około 6 tys. pojazdów rolniczych i samochodów osobowych.

Rzecznik wskazał, że największą pikietę zorganizowano na drodze ekspresowej S5 koło Leszna, gdzie w proteście bierze udział około 2 tys. osób i 2 tys. pojazdów. „Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów. Organizatorzy bardzo dobrze współpracują z naszymi ludźmi” – ocenił Borowiak.

>>> Wrocław: niespokojnie po rozwiązaniu protestu rolników, demonstranci nie rozeszli się

Według informacji podawanych przez GDDKiA na 34. kilometrze S5, na odcinku pomiędzy węzłami Lipno i Leszno Południe rolnicy zablokowali trasę w kierunku Wrocławia. Policja kieruje pojazdy na starą drogę krajową nr 5 w kierunku stolicy Dolnego Śląska. Z kolei na 20. kilometrze S5, na odcinku pomiędzy węzłami Leszno Zachód i Rydzyną rolnicy zablokowali jezdnię w kierunku Poznania.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Droga krajowa nr 11 jest zablokowana m.in. w Koszutach w pow. średzkim, a droga krajowa nr 92 w podpoznańskich Sadach. Natomiast na 160. kilometrze autostrady A2, na odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Luboń, rolnicy zablokowali węzeł Komorniki. Według zapewnień GDDKiA przejazd autostradą A2 jest możliwy w obu kierunkach.

>>> Rolnicy protestują. W centrum Poznania tysiąc ciągników [+GALERIA]

Na drodze krajowej nr 24, na odcinku pomiędzy Wierzbnem a Kwilczem, w Gorzyniu (pow. międzychodzki) rolnicy zablokowali skrzyżowanie w kierunku Miedzichowa oraz Międzychodu.

Postulaty rolników to: konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Zielonego Ładu; ograniczenie napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawa opłacalności produkcji rolnej. Ministerstwo Rolnictwa wskazuje, że rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i zaznacza, że były pochodną błędów podejmowanych przez poprzedników. Resort przekazał, że prowadzi działania w obszarach podnoszonych przez rolników.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze