fot. pixabay.com

Wielkopostne postanowienia nowego typu

Zrezygnuję ze słodyczy, małego piwka w trakcie oglądania meczu, zamiast obejrzenia nowego odcinka ulubionego serialu pochylę się nad Pismem Świętym. To dość tradycyjne postanowienia wielkopostne, o których słyszymy często. Teraz nastały „nowe czasy”, a co się z tym wiąże nowe wyrzeczenia. 

Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego przez portal statystyczny DecisionData.com to ograniczanie korzystania z mediów społecznościowych okazało się najczęściej wskazywanym przez respondentów wielkopostnym postanowieniem. Czy to znak nowych czasów? 

Jeszcze w 2017 r. to rezygnacja ze spożywania nawet minimalnych ilości alkoholu dominowała wśród respondentów jako postanowienie wielkopostne. Teraz znajduje się na 2. miejscu tuż przed ograniczaniem jedzenia słodyczy, niezdrowych przekąsek czy fastfoodów.

krzyż wielki post

Fot. cathopic

Jak napisali w swoim opracowaniu redaktorzy DecisionData.com:

Jesteś wierzący czy nie, Wielki Post może być dla ciebie doskonałą okazją na porzucenie czynności, które crozpraszają i dzięki temu skupieniu się na rzeczach naprawdę ważnych.

Social media zdecydowanie do takich należą. Ciągle pojawiające się, często nawet niebezpośrednio dotyczące nas powiadomienia z Facebooka czy Instagrama zdecydowanie mogą wytrącić z rytmu nauki czy modlitwy. Nic więc dziwnego, że przy rosnącej popularności smartfonów i użytkowników portali społecznościowych chęć nawet częściowej rezygnacji z używania tych zdobyczy cywilizacji okazuje się coraz popularniejsza. 

Choć część z osób może zarzucić niezbyt dużą reprezentatywność tego badania – zostało przeprowadzone na grupie zaledwie 600 Amerykanów, która w obliczu całkowitej liczby osób podejmujących się realizować wielkopostne postanowienia jest niewielka, to muszą zgodzić się z faktem, że przedstawia coraz bardziej zauważalny w społeczeństwie trend. Prawdopodobnie gdybyśmy sami zdecydowali się przeprowadzić podobny sondaż w polskich warunkach to wyrzeczenie się korzystania z social mediów nie byłoby tym najczęściej wskazywanym. To na pewno się zmieni. Biorąc pod uwagę chociażby dane akcji Misjonarz na Post – ogólnopolskiej inicjatywie duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście, w której bierze udział już 18 400 osób, to kwestia niedługiego czasu. 

Pamiętajmy, że forma wyrzeczenia nie ma aż tak dużego znaczenia. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy w czasie Wielkiego Postu starali się znaleźć i zrealizować postanowienia, których realizacja sprawi, że jako „nowi ludzie” wejdziemy w okres świąt Wielkanocy. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze