Fot. screen/yt

Wielkopostne zasłony w Orawce – do podziwiania tylko przez dziewięć dni w roku

Od 5 do 13 kwietnia w drewnianym kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce można podziwiać unikatowe opony wielkopostne – zabytkowe lniane płótna z malowanymi scenami biblijnymi dotyczącymi Męki Pańskiej. Te dzieła sztuki używane są do przysłaniania ołtarzy jedynie przez dziewięć dni w roku.

„To jedne z niewielu zachowanych w Polsce zasłon czy też opon wielkopostnych, a sam fakt ich używania sprawia, że nie są jedynie muzealnym eksponatem, lecz nadal spełniają swoją liturgiczną funkcję. Dzięki temu możemy przenieść się w czasie i doświadczyć dawnych tradycji wielkopostnych, które w większości Europy zanikły” – podkreśla Lucyna Borczuch, przewodniczka po kościele w Orawce.

W świątyni zachowały się cztery zasłony: najstarsza z nich to „Pieta pod krzyżem”, pochodzi z 1676 roku. Pozostałe trzy to: „Biczowanie Chrystusa”, „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boża Siedmiobolesna”, datowane na XIX wiek. Podobne dzieła można spotkać w kilku kościołach w Polsce, m.in. w Łopusznej, Tłuczani oraz Jasienicy Rosielnej.

>>> Wrocław: charytatywne warsztaty wielkanocnego rękodzieła

„Każda z tych zasłon jest niezwykle kunsztownym dziełem sztuki sakralnej. Możemy podziwiać zarówno precyzję wykonania, jak i głęboką symbolikę. Przedstawione sceny nie tylko ilustrują wydarzenia Męki Pańskiej, ale też wprowadzają w atmosferę refleksji i zadumy towarzyszącej zbliżającej się Wielkanocy” – dodaje Borczuch.

W ramach tegorocznej prezentacji opon wielkopostnych 12 kwietnia w kościele w Orawce odbędzie się również koncert wielkopostny w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Scepus Baroque pod kierunkiem Artura Szczerbinina. W programie znajdą się utwory barokowe oraz staropolskie lamenty wielkopostne. Koncert dopełni recytacja tekstów pochodzących głównie z księgi Izajasza, które wpisują się w atmosferę wydarzenia.

Drewniany kościół w Orawce w powiecie nowotarskim to najstarsza rzymskokatolicka świątynia na Górnej Orawie, uznana za Pomnik Historii. Wnętrze zdobi bogata polichromia z 1711 roku ukazująca m.in. Dekalog i wizerunki 49 świętych węgierskich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze