Wierni prawosławni rozpoczynają Wielki Post
Wierni Cerkwi rozpoczynają Wielki Post poprzedzający Wielkanoc, która w tym roku przypada u nich 5 maja, czyli pięć tygodni po świętach katolików. Pierwszym dniem postu będzie poniedziałek, 18 marca, a poprzedza go niedziela przebaczenia win.
To w tradycji cerkiewnej ostatnia niedziela przygotowująca do okresu postu. Wtedy, podczas wieczornych nabożeństw, po raz pierwszy odbywają się też wielkopostne modlitwy. Zgodnie z prawosławną tradycją, w tym dniu wierni proszą siebie nawzajem o wybaczenie grzechów, aby z czystym sercem rozpocząć okres Wielkiego Postu.
Duchowni podkreślają, że post ma służyć nie uzdrowieniu ciała, a duszy; ma też pomóc w skupieniu się na modlitwie. Zwracają uwagę, że w tym czasie nie chodzi jedynie o powstrzymanie się od jedzenia mięsa czy nabiału, ale o zmianę na lepsze relacji z innymi ludźmi.
>>> Ks. Arseniy Rewtow: to boli, kiedy prawosławni w Polsce modlą się tak samo, jak w Moskwie
W związku z rozpoczynającym się w Kościele prawosławnym Wielkim Postem, list do wiernych skierował zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Jak napisał, post to „duchowa wiosna, czas wzmożonego trudu modlitewnego i pokuty”; podkreślił, że w złożonych, trudnych czasach „pełnych duchowych rozterek, wszelkiego rodzaju pokus i doświadczeń”, Wielki Post ma szczególne znaczenie duchowe”. „Jest czasem modlitwy i wstrzemięźliwości” – zaznaczył metropolita.
„Prawdziwy post zawiera w sobie zarówno aspekt cielesny, polegający na powstrzymaniu się od określonego rodzaju pokarmów, jak i aspekt duchowy, zawierający w sobie wskazania do wzmożonej modlitwy, pokuty za grzechy i refleksji nad naszym życiem duchowym” – napisał abp Sawa. Zwrócił uwagę, że post to m.in. dążenie do wstrzemięźliwości języka, staranie o wyzbycie wszelkiego zła.
Dodał, że post, modlitwa i pokuta to najlepszy oręż w walce ze złem; ocenił przy tym, że współczesne chrześcijaństwo przeżywa „trudne i złożone chwile”. „W społeczeństwie powstaje coraz więcej konfliktów, podziałów narodowych i religijnych. W Ziemi Świętej nieustannie trwa wojna, w której życie traci wielu ludzi. W sąsiadującej z Polską Ukrainie trwający konflikt zbrojny przeniósł się na płaszczyznę religijną. Nastąpił podział prawosławia, kontynuowane są prześladowania, siłą odbierane są świątynie” – napisał zwierzchnik polskiej Cerkwi.
>>> Papież napisał przedmowę do książki prawosławnego teologa
Zgodnie z cerkiewną praktyką, poprosił wiernych – w imieniu swoim i duchowieństwa – o wybaczenie grzechów popełnionych „słowem, uczynkiem, myślą i zmysłami”.
Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie (tak było np. w 2017 roku). Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet – jak w tym roku – pięciotygodniowa. Przed rokiem i dwa lata temu prawosławni świętowali Wielkanoc tydzień po katolikach.
Różnica w ustalaniu tej daty wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |