„Wiesz, że Cię kocham” – odbyło się XXIII spotkanie młodych na Lednicy
Modlitwa młodych za kapłanów, obraz Caravaggia powołanie św. Mateusza, echa Światowych Dni Młodzieży w Panamie i wspomnienie pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 – to tylko kilka najważniejszych motywów tegorocznego spotkania młodych na Polach Lednickich.
Według informacji organizatorów w apelu, który odbył się 1 czerwca, uczestniczyło ponad 60 tysięcy młodych. Razem z grupami z różnych stron Polski uczestniczyli w nim młodzi z kilku krajów Europy. Obecna była także delegacja z Panamy, gdzie na początku roku odbyły się Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem.
Pola Lednickie zapełniały się od rana. W czasie oczekiwania na oficjalne rozpoczęcie młodzi wysłuchali m.in. konferencji bp. Marka Solarczyka, a także dwóch świadectw: Bartka, długoterminowego wolontariusza w Panamie oraz Milagros, mieszkanki Panamy, która podczas ŚDM zakochała się w tańcach lednickich. Video-pozdrowienie i błogosławieństwo młodym przesłał także arcybiskup metropolita Panamy Jose Domingo Ulloa Mendieta.
Na Lednicy obecne były licznie siostry zakonne różnych zgromadzeń i kapłani towarzyszący młodym. Przez cały dzień na Polach Lednickich trwałą spowiedź. Otwarty był także namiot adoracji Najświętszego Sakramentu.
„Witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat”
Od początku z młodymi pod Bramą Rybą byli ledniccy duszpasterze o. Wojciech Prus OP i o. Mateusz Kosior OP. Uczestnikom apelu towarzyszył także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który podczas oficjalnego otwarcia spotkania powitał ich słowami, które Jan Paweł II wypowiedział przed 40 laty po wylądowaniu na ziemi gnieźnieńskiej: „Witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat”. „I ja witam was wszystkich, wszystkich ochrzczonych, którzy gromadzicie się pod Rybą w imię Jezusa Chrystusa – mówił Prymas.
„Jan Paweł II przybył do nas wtedy, by powiedzieć nam o mocy Ducha Świętego i jednocześnie – co stanowiło główny temat pielgrzymki – dodał «ciesz się Matko Polsko». Ja też w tym duchu cieszę się każdą i każdym z was, którzy przybyliście do źródeł chrzcielnych Polski, by zaczerpnąć siły i uwierzyć w miłość Jezusa, która jest większa niż grzech” – mówił do młodych abp Polak.
Obok nawiązań do papieskiej pielgrzymki z 1979 roku na Lednicy obecny był także wątek wspomnianych Światowych Dni Młodzieży w Panamie, których bohaterką była – o czym przypomniał Prymas – Matka Boża. Dedykowana Jej pieśń Bogurodzica (o której w 1979 roku Jan Paweł II opowiadał w Gnieźnie młodym) wybrzmiała na otwarcie apelu, kiedy drogą III Tysiąclecia przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych z gnieźnieńskim relikwiarzem św. Wojciecha na czele.
To był jeden z najbardziej wzruszających momentów
Jednym z najbardziej wzruszających momentów spotkania była modlitwa młodych za księży. Z wyciągniętymi na ich głowami dłońmi, w geście błogosławieństwa, młodzi prosili za nich i wszystkich księży, którzy szczególnie teraz, w godzinie próby dla Kościoła w Polsce, potrzebują wsparcia. Młodzi prosili, by kapłani potrafili w tym trudnym czasie stawać w prawdzie, pokorze i miłości.
„Panie daj naszym kapłanom współczujące serca i naucz ich tak patrzeć na drugiego człowieka, jak Ty na niego patrzysz” – modlili się młodzi, dopowiadając, że bardzo potrzebują świętych kapłanów i o takich kapłanów proszą.
Duszpasterze ledniccy o. Wojciech Prus OP i o. Mateusz Kosior OP zachęcali też młodych, by modlili się za swoich spowiedników ilekroć będą przystępować do sakramentu pokuty i pojednania.
Lednickie symbole
Na Lednicy nie brakowało też innych symboli. Młodzi otrzymali pieczęć – symbol Ducha Świętego i specjalny rachunek sumienia oparty na treści obrazu Caravaggia „Powołanie św. Mateusza”.
Motyw ten przewijał się podczas całego spotkania m.in. podczas tanecznej inscenizacji przygotowanej przez siostry zakonne i w geście powołania, z którym ruszyły do sektorów, by powtórzyć go wobec zgromadzonych w nich młodych pielgrzymów.
O zachodzie słońca rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. „Miłość Chrystusa stoi u początków i dyktuje wszystkie inne rodzaje miłości, i nad nimi czuwa” – mówił do młodych przewodniczący KEP. Eucharystię wspólnie z metropolitą poznańskim celebrowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp nominat Szymon Stułkowski z Poznania oraz obecni na Lednicy księża.
Przed rozpoczęciem Mszy duchowni przeszli w procesji Drogą III Tysiąclecia ubrani w białe stuły, które w tym roku otrzymali od organizatorów lednickiego spotkania. Wcześniej ku Bramie Rybie podążyła procesja ukazująca bogactwo Eucharystii, podczas której fragment nieszporów przed Wniebowstąpieniem zaśpiewali klerycy z seminarium greckokatolickiego. Tym gestem – jak tłumaczyli ledniccy duszpasterze – wspólnota lednicka pragnęła uszanować braci z Ukrainy, tak licznie obecnych w Polsce i zaprosić ich na kolejne spotkania pod Bramą Rybą.
„Chrystus walczy o Ciebie czasami wbrew tobie”
Homilię podczas Mszy św. wygłosili wspólnie dominikanie o. Piotr Frey i o. Rafał Szymko, znani z dominikańskiej serii „Chlebak”. Z ręką na sercu, tak, by poczuć bijące serce, tłumaczyli młodym, że nie muszą patrzeć w górę, by zobaczyć Jezusa, wystarczy, że wejrzą właśnie tam, w swoje serce, bo On w nim jest i tam chce działać.
„To bijące serce to jest twoje życie – mówili. – Ono bije nie dlatego, że o to poprosiłeś. Twoje pragnienia, twoje myśli, twoje sumienie działają i żyją dla ciebie nie dlatego, że ty tego chcesz, ale często wręcz twoje życie jakby walczyło o ciebie bardziej niż ty walczysz o nie. Tym twoim wewnętrznym życiem jest Chrystus i on walczy o Ciebie czasami wbrew tobie” – tłumaczyli młodym.
Zachęcali też, by wobec licznych głosów, które powtarzają im, że nie warto, że nie dadzą rady, że lepiej się poddać i sobie odpuścić tym bardziej wspierali się na Chrystusie i pozwolili Mu się podtrzymywać. On bowiem jest tą siłą, która pozwala stać i nie upaść. On działa nie tylko w sercu, ale i przez innych ludzi.
„Chrystus walczy o ciebie przez tego człowieka, który stoi obok, może nawet przez cały świat. On wszystko chce wykorzystać, żeby cię utrzymać przy życiu” – mówili młodym dominikanie zapewniając, że Jezus jest z człowiekiem nawet wtedy, kiedy staje się najgorsze, kiedy człowiek na jakimś poziomie umiera. Bo wtedy dla człowieka bije serce Chrystusa.
„Wtedy nawet jeśli przegrasz, jeśli na jakimś poziomie umrzesz, możesz zmartwychwstać, możesz jeszcze wygrać sercem i życiem Chrystusa” – zapewniali młodych o. Piotr i o. Rafał.
Lednickie korony dla Matki Bożej
Przed błogosławieństwem Prymas Polski nałożył lednickie korony na wizerunek Matki Bożej lednickiej namalowany jeszcze na prośbę śp. o. Jana Góry. Ozdabiając nimi oblicze Madonny z Dzieciątkiem abp Polak powierzył Jej opiece wszystkich kapłanów, zapewniając nie tylko o modlitwie młodych, ale także własnej.
„Ja pierwszy się za was modlę – mówił. – Bądźcie pewni, że Jezus trzyma was w swoich dłoniach. Mocniejszych niż Jego dłonie nie ma. A ci wszyscy, którzy są dzisiaj razem z nami, niech was wspierają, niech dodają wam ducha. Bardzo wam dziękuję, każdego z was kocham, każdego z was ściskam i proszę, bądźcie Chrystusowi i Jego Matce zawsze wierni” – prosił kapłanów Prymas.
Godzina Jana Pawła II
Po Mszy św. na Lednicy rozpoczęła się Godzina Jana Pawła II, podczas której młodzi modlili się litanią, a później wysłuchali świadectwa prof. Josepha Weilera, ortodoksyjnego Żyda, który mówił o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II. Było ono dla niego i jego rodziny wielkim przeżyciem, tak głębokim i wzruszającym, że jego córka nie potrafiła powstrzymać łez. Wychodząc od papieża – wspominał – był przekonany, że niczego takiego już nie przeżyje. „I dziś tutaj pojawiły się te same emocje. Duch Jana Pawła II unosi się nad Lednicą” – mówił.
Powiedział też młodym kilka słów nt. współczesnej Europy, kierując do nich swoiste przesłanie. Tylko 7 procent ludzi – mówił – uczestniczy we Francji w Mszy św. W innych krajach nie jest lepiej. Każdy z nas – stwierdził – płaci za to cenę bez względu na to, czy jest religijny czy nie. „Tak naprawdę to, o co toczy się bitwa to prawa, więcej i więcej praw. Dlatego na was młodych ludziach, tu w Polsce, spoczywa wielka odpowiedzialność. Musicie zrobić dwie rzeczy – z jednej strony bronić wolności, demokracji i praw człowieka, o które Polska walczyła i przelewała krew od zawsze, z drugiej w waszym życiu musicie bronić tej cywilizacji, z której wychodzicie, cywilizacji chrześcijańskiej. Przyjmijcie to od waszego starszego brata” – prosił na koniec prof. Weiler.
Przesłanie papieża Franciszka
Odtworzono także przesłanie papieża Franciszka, który zachęcał młodych, by uważnie słuchali głosu Chrystusa.
„Niech chwile przeżywane w polskiej Panamie, jak nazywacie w tych dniach Lednicę, przenika entuzjazm Waszej wiary, modlitwy, radości i wspólnego świętowania. Zabierzcie ze sobą w drogę to, co otrzymacie w darze: pieczęć – symbol więzi z Duchem Świętym oraz specjalny rachunek sumienia, oparty na treści obrazu Caravaggia Powołanie świętego Mateusza. Pamiętajcie, że przeobrażenie się grzesznika w świętego, jak w życiu celnika z Kafarnaum, jest możliwe. Niech Was prowadzi entuzjazm nawróconego serca, a Bóg niech Wam błogosławi. Ogarniam Was moją modlitwą” – zapewnił Ojciec Święty.
Do północy na Polach Lednickich trwała modlitwa śpiewem, tańcem oraz milcząca Adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona wyborem Chrystusa, którego tekst napisał o. Góra, a przeczytał bp nominat Stułkowski. Wybór odczytano też w językach wszystkich zagranicznych delegacji obecnych na Lednicy. Spotkanie zakończyło się jak co roku przejściem wszystkich uczestników przez Bramę Rybę.
W przyszłym roku Lednica odbędzie się 6 czerwca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |