Wigilia dla Samotnych Fundacji Wolne Miejsce. By wyjść z samotności, chociaż na święta
– Chcemy wyciągnąć ludzi z samotności. Szczególnie w ten piękny czas świąt Bożego Narodzenia. Wyście z samotności jest najlepszym prezentem jaki możemy sobie sprawić – mówi w rozmowie z misyjne.pl prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski. Fundacja powstała ponad 20 lat temu, kiedy Rykowski zaprosił samotnego sąsiada na Wigilię. Z biegiem lat, inicjatywa ta przekształciła się w ogólnopolskie wydarzenia, które obecnie goszczą samotne osoby w niemal 40 miastach.
Największe Wigilie dla Samotnych odbyły się dziś w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Warszawie w Centrum Expo XXI. W wigilijnym spotkaniu w stolicy uczestniczył nowy metropolita warszawski abp Adrian Galbas, byli też duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławnego. – Możemy się cieszyć z narodzin Jezusa, ale też z tego, że jesteśmy dziś obok siebie – mówił do zgromadzonych prezes Fundacji Wolne Miejsce. Spotkanie rozpoczęło się od gromkich oklasków dla wolontariuszy.
Poprosiłem uczestników oraz organizatorów tego wydarzenia o krótkie refleksje towarzyszące im w tym dniu i w tym miejscu.
Jadwiga
Niedawno zmarł mój mąż, jestem więc tu po to, by nie spędzić samotnych świat. O tym wydarzeniu dowiedziałam się od znajomych, którzy przychodzą tu od lat. Znam jednak samotnych, którzy tu nie przyszli, bo brakuje im odwagi. A szkoda, bo warto wychodzić do ludzi i być z ludźmi. Z wielkim podziwem i szacunkiem odnoszę się do wszystkich wolontariuszy, którzy przygotowali to spotkanie. To naprawdę wielka rzecz.
Tomasz
Takie spotkanie daje szansę poznania innych ludzi. To na pewno będą weselsze święta niż gdybym był sam w domu.
Marzena
Byłam tu też w ubiegłym roku. Było tak milo, że postanowiłam przyjść i dzisiaj. Gdyby nie to miejsce, to spędziłabym Wigilię w noclegowni dla bezdomnych.
Kalina i Wala
Jesteśmy z Ukrainy, przyszłyśmy tu pierwszy raz. Śpiewamy kolędy, jest piękna atmosfera.
Zobacz też >>> Społeczne Ministerstwo ds. Samotności. „Miejsce, które zmienia życie”
Katarzyna
Jestem samotna, więc jestem tu regularnie; i w czasie świąt Bożego Narodzenia i na Wielkanoc. W tym wszystkim najpiękniejsze jest po prostu spotkanie; obecność innych ludzi, wspólne spożywanie posiłku, wspólne kolędowanie. Dobrze, że są takie miejsca, bo wielu ludzi nie stać na przygotowanie wigilijnych posiłków.
Anna
Ja przyszłam ze śpiewnikiem kolęd. Moja ulubiona? „Bóg się rodzi”. Jest przepiękna. Dlaczego tu jestem? W innym przypadku spędziłabym święta wyłącznie z moim pieskiem. Cieszę się, że są ludzie, którzy chcą pomagać innym. Dziękuję im za to!
Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce
Wigilię dla Samotnych zaczęliśmy organizować w Katowicach w 2012 roku, w Warszawie kilka lat później. Wigilię organizujemy też w kilkunastu innych miastach, m.in. w Kołobrzegu, Olsztynie, Pszczynie i Głuchołazach. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie wielu gości to Ukraińcy.
Takie spotkanie często oznacza wyjście z samotności. Wyjście z samotności to zarówno prezent dla tych ludzi, ale i wyzwanie, bo to często nie jest łatwe doświadczenie. Najważniejsze jest to, żeby osoby samotne usłyszały, że są takie miejsce. I by zdecydowały się do nich pójść.
Z samotnością – tak jak z chorobą – trzeba walczyć. I takie miejsce jak to, takie wydarzenie jak to, jest w tej chorobie dobrym lekarstwem. Jedyną drogą do wyleczenia się z samotności jest kontakt z drugim człowiekiem. Czasami nas to trochę onieśmiela, powoduje stres, ale po przekroczeniu progu takiego miejsca to wszystko znika. Gwarantuję.
W wielu miastach przygotowania rozpoczęliśmy już dwa miesiące temu. Trzeba było to wszystko zaplanować, stworzyć grupy wolontariuszy, a kilka dni przed Wigilią rozpoczęło się wielkie gotowanie. W tym roku organizacja tego wydarzenia w Warszawie była zagrożona, brakowało nam pieniędzy, ale na szczęście w porę znalazł się darczyńca, który przekazał Fundacji 100 tysięcy złotych. Te środki pozwoliły wynająć halę i ją odpowiednio przygotować. Wigilia przygotowana została na 2000 osób.
Abp Adrian Galbas
Gdy poznałem Mikołaja Rykowskiego w Katowicach i gdy po raz pierwszy zaprosił mnie na Wigilię dla Samotnych, zapytałem: „A kiedy? Kiedy to jest organizowane?”. Mikołaj wtedy odpowiedział „No a kiedy jest Wigilia?”. Przyznam, że bardzo mi to zaimponowało, że takie wydarzenie organizowane jest nie na kilka dni przed Wigilią, ale właśnie 24 grudnia. Gdy niedawno przeprowadzałem się z Katowic do Warszawy żałowałem, ze nie będę mógł znowu uczestniczyć w Wigilii organizowanej przez Fundacją Wolne Miejsce. Tym bardziej ucieszyłem się, gdy dowiedziałem się, że takie samo wydarzenie organizowane jest też w stolicy.
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2024/2025 realizowany jest pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jest on ściśle związany Rokiem Jubileuszowym i stanowi odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka skierowane do wszystkich wyznawców Chrystusa, aby byli ludźmi mocnymi nadzieja i budzącymi nadzieję. Wasze dzisiejsze spotkanie to przejaw konkretnej nadziei, którą tutaj się dzielicie.
Galeria (10 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |