Ryoyu Kobayashi Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Willingen: Ryoyu Kobayashi wygrywa wszystko, Żyła na podium

Ryoyu Kobayashi wygrał niedzielne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Lider Pucharu Świata zwyciężył też w drugiej odsłonie turnieju Willingen 5. Zawody w Niemczech były ostatnim sprawdzianem skoczków przed Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym, które rozpoczną się 20 lutego w austriackim Seefeld.

Skoczkowie rywalizowali w niemieckim Willingen przez cały weekend. W piątek rozpoczęli od konkursu drużynowego, w którym zwyciężyli Polacy. Potem odbyły się kwalifikacje do konkursów indywidualnych. W sobotę zawody wygrał Karl Geiger z Niemiec. W niedzielnych zawodach zwyciężył Ryoyu Kobayashi z Japonii. Lider Pucharu Świata prowadził zdecydowanie już od zakończenia pierwszej serii konkursowej. Drugi na podium był Markus Eisenbichler  (ponad 20 punktów straty), a trzeci Piotr Żyła. Dla naszego zawodnika było to jubileuszowe, 10 podium indywidualne w karierze. Polskę reprezentowali też Dawid Kubacki (5 miejsce), Kamil Stoch (7 miejsce), Jakub Wolny (16), Maciej Kot (30) i Stefan Hula (34). Polacy dzisiaj spisali się gorzej niż Niemcy, dlatego nasi zachodni sąsiedzi odrobinę przybliżyli się do nas w klasyfikacji Pucharu Narodów, jednak wciąż mamy w niej 416 punktów przewagi nad Niemcami. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wciąż drugi jest Kamil Stoch, czwarty Piotr Żyła, a piąty Dawid Kubacki.

Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Niedzielne zawody były też zakończeniem rywalizacji w elitarnym turnieju Willingen 5. Do końcowej punktacji wlicza się wyniki pięciu skoków (z kwalifikacji oraz z pierwszej i drugiej serii konkursów indywidualnych). Drugą edycję tych zawodów (przed rokiem triumfował Kamil Stoch) wygrał Ryoyu Kobayashi. Japończyk aż o  28,9pkt wyprzedził drugiego w rywalizacji Piotra Żyłę i o 29,5pkt trzeciego na podium Karla Geigera. Kamil Stoch ostatecznie był czwarty, a Dawid Kubacki piąty. W Willingen 5 sklasyfikowano też następujących reprezentantów Polski:

Piotr Żyła Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Zawody w Niemczech były ostatnim sprawdzianem skoczków narciarskich przed Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbędą się w austriackim Seefeld. Skoczkowie będą rywalizowali najpierw w konkursach na skoczni dużej w Innsbrucku, a potem na skoczni normalnej w Seefeld. Tytułów mistrzowskich na obu skoczniach będzie bronił Stefan Kraft. Drużynowego złota będzie broniła reprezentacja Polski. Poza skoczkami w czasie mistrzostw będą rywalizowali także biegacze narciarscy oraz kombinatorzy norwescy. Do pucharowego skakania zawodnicy powrócą 9 marca, kiedy odbędzie się konkurs drużynowy w Oslo.

Richard Freitag na tle zeskoku skoczni w Willingen Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL