Wilno: remont kaplicy Ostrobramskiej

Kaplica Ostrobramska w Wilnie z cudownym obrazem Matki Boskiej zostanie odrestaurowana. Prace renowacyjne rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają do 2020 roku – poinformowała w piątek Kuria Wileńska.

„Odnowimy nie tylko jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych, ale też stworzymy dogodniejsze warunki odwiedzania świątyni ostrobramskiej dla pielgrzymów i turystów” – powiedział arcybiskup wileński Gintaras Gruszas, którego cytuje komunikat kurii. W czasie remontu zostanie odnowiona fasada kaplicy, okna i okiennice, zmieniony system wentylacyjny. Zostanie zainstalowana winda, która pozwoli na odwiedzanie kaplicy osobom niepełnosprawnym.

W ramach rekonstrukcji w przylegającym do kaplicy kościele św. Teresy zostaną odnowione witraże, malarstwo ścienne, sklepienia, centralne drzwi. W kaplicy i kościele zostaną zainstalowane kamery monitoringu. Po remoncie kaplicy obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej znajdzie się za specjalnym szkłem; zostanie przygotowana ekspozycja skarbca Ostrej Bramy.

Jak informuje rektor kaplicy, prałat Kestutis Latoża, prace przygotowawcze do rekonstrukcji już się rozpoczęły. Przeprowadzono m.in. inwentaryzację skarbca, którego część – na czas remontu – przeniesiono do wileńskiego Muzeum Dziedzictwa Sakralnego. Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesionych w XVI w. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie pochodzi od tego, że kiedyś mury obronne miasta zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych i nazywanego też ikoną, nie jest znany. Matka Boska Ostrobramska jest na obrazie sama, bez dzieciątka. Mówiono więc, że jest to Matka Boska brzemienna. Świadczyć o tym miał szeroki kształt sukienki Maryi i ręce skrzyżowane pod sercem. Najbardziej ważkim argumentem na rzecz tej teorii jest to, że na obrazie ostrobramskim Matka Boska ma dwie korony, jak mówiono: jedną dla siebie, drugą dla dzieciątka, które ma się urodzić. Z kolei poeta Władysław Syrokomla obecność dwóch koron uzasadniał tym, że Matka Boska jest Królową Polski i Wielką Księżną Litewską. Koronacja koronami papieskimi obrazu ostrobramskiego odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wtedy tytuł Matki Miłosierdzia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze