gdynia orszak trzech króli

fot. kadr z materiału wideo kanału Misje Franciszkańskie Prowincji św. Maksymiliana (YouTube)

Wirtualne Orszaki Trzech Króli [TRANSMISJE]

W tym roku, z uwagi na dynamiczny rozwój pandemii koronawirusa w Polsce, odbywające się od ponad 12 lat Orszaki Trzech Króli zostały przeniesione z ulic miast do Internetu. Oto jak w 2021 świętowano uroczystość Objawienia Pańskiego. Zapraszamy na transmisje.

Główne obchody

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy”. Z powodu pandemii w całym kraju nie ma dużych wydarzeń, ale więcej mniejszych.

„Pandemia, która dotknęła cały świat i Polskę, wpłynęła również na kształt tegorocznego orszaku. Idziemy mimo wszystko radośni, nie tylko po to, aby zachować tę tradycję i nie przerwać jej, ale idziemy z modlitwą za tych wszystkich, którzy pomagają nam ten czas przeżywać: władze państwowe i samorządowe, lekarzy, pielęgniarki – całą służbę zdrowia, a także za chorych” – powiedział kard. Nycz.

„Skromność naszego dzisiejszego orszaku jest porównywalna do skromności tego żłóbka, który był w Betlejem. Proste, zimne, pewnie i brudne miejsce i tam stała się największa rzecz w historii świata – Bóg stał się człowiekiem” – dodał.

W Warszawie główny orszak ma charakter symboliczny. Nie chcąc tworzyć zgromadzenia nie zostały zbudowane sceny, rozdane korony i śpiewniki. Po modlitwie Anioł Pański, którą poprowadził na Placu Zamkowym kard. Kazimierz Nycz, Trzej Królowie wsiedli do królewskiego pojazdu i wyruszyli w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce. Cały scenariusz opiera się na tekstach polskich kolęd.

W tym roku pojazd Trzech Króli ma kształt łodzi z wysokimi masztami, na których powiewają flagi w trzech orszakowych kolorach. Są tam także umieszczone trzy trony królewskie, a przed każdym z nich jeden z darów: mirra, kadzidło i złoto. Łódź jest ciągnięta samochodem osobowym z pl. Zamkowego i za Gwiazdorem dotrze na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się jedynie symboliczny pokłon.

Poznań

Kraków

11. edycja wydarzenia w Krakowie miała szczególny charakter z powodu obostrzeń wprowadzonych, aby przeciwdziałać pandemii koronawirusa.

Samotni monarchowie, poprzedzani przez krakowiaka niosącego flagę symbolizującą ich kontynent wyruszyli z trzech różnych kościołów, by spotkać się na Rynku Głównym. Król z orszaku „czerwonego” (europejskiego) przeszedł z katedry na Wawelu. Znacznie dłuższa była trasa króla „zielonego”, symbolizującego kontynent azjatycki. Wyruszył on z kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach. Król „niebieski”, afrykański, wyruszył z kościoła św. Floriana na pl. Matejki. W orszaku azjatyckim i afrykańskim w roli królów wystąpili reprezentanci tych dwóch kontynentów.

Monarchowie spotkali się na Rynku Głównym, gdzie u stóp Wieży Ratuszowej oddali hołd Dzieciątku. Dla nielicznych uczestników wydarzenia przygotowano papierowe korony i śpiewniki z kolędami.

Ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej mówił, że znak trzech mędrców pojmujemy jako znak odrodzenia. „Mamy nadzieję, że ta wielka nadzieja dla nas przyjdzie i ten nowy rok będzie rokiem odrodzenia naszych aktywności” – wskazał.

Proboszcz parafii mariackiej wyraził nadzieję, że przyszłoroczny Orszak Trzech Króli będzie już obchodzony w Krakowie „tłumnie, z kolędą na estradzie”.

Wędrujących króli można było obserwować dzięki transmisji w internecie. Wszystkie wydarzenia zostały zaprezentowane na profilu Orszaku na Facebooku przy pomocy technologii telewizyjnej z wykorzystaniem pięciu kamer. Orszak poprowadzili ze studia w Sukiennicach Lidia Jazgar i Łukasz Lech.

Paweł Czerenko z komitetu organizacyjnego przypomniał, że tradycją Orszaku Trzech Króli jest wspieranie dzieł charytatywnych. Dlatego podczas zbiórek organizowanych w 50. krakowskich parafiach można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które pomaga osobom doświadczającym bezdomności. W zbiórce pomagają m.in. stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Gdynia

Lublin

Białystok

Krynica Zdrój

Zamość

Szczyrk

Ostróda

Więcej informacji wkrótce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze