fot. Caritas Polska

Wizyta u stomatologa – ważny krok w wychodzeniu z kryzysu bezdomności

Bycie lekarzem to powołanie. Zwłaszcza w trudnych momentach należy sobie pomagać – mówi Agata Antoniszczak, stomatolożka, która wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Caritas Polska i Fundację Jesteśmy Nadzieją. Obie organizacje zaprosiły osoby w kryzysie bezdomności na przegląd stomatologiczny.

Konsultacje lekarskie oraz zabiegi odbyły się w przychodni Lekarzy Nadziei prowadzonej przez Fundację Jesteśmy Nadzieją przy ul. Wolskiej 172 w Warszawie. W przychodni – o czym pisaliśmy już na misyjne.pl – pracują lekarze, którzy „po godzinach” pomagają osobom borykającym się z różnego rodzaju problemami. W tym dniu osoby w kryzysie bezdomności otrzymali fachową pomoc dentystyczną, dostali też zalecenia i wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej.

fot. Caritas Polska

Pomoc, diagnoza, szczotka i pasta

– Spotkanie było okazją do przypomnienia tego, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej – dodaje Agata Antoniszczak. Stomatolożka podkreśla, że wszystkich swoich pacjentów stara się uświadamiać, że wielu zdrowotnych problemów (także tych dotyczących uzębienia) można uniknąć dzięki codziennym czynnościom związanych z higieną. Dlatego każdy, kto nas odwiedził dostał karteczkę z informacją o tym, które zęby są do dalszego leczenia, które wymagając pilnej pomocy, które są niestety do usunięcia. Każdy pacjent dostał też szczoteczkę i pastę do zębów – wyjaśnia.

Stomatolożka Elżbieta Kłosowska podkreśla, że jest bardzo szczęśliwa, że akcja spotkała się z pozytywnym odzewem. Cieszę się, że wiele osób przyszło na przegląd – mówi. I dodaje, że silną potrzebę pomagania innym miała odkąd tylko została lekarzem.

>>> Policja apeluje, by zgłaszać przypadki osób narażonych na wychłodzenie organizmu

Agata Antoniszczak w pracy w przychodni Stowarzyszenia „Jesteśmy Nadzieją”, fot. Caritas Polska

Lepszy, zdrowszy uśmiech

Wśród pacjentów niemal każdy przypadek był inny. – Staramy się leczyć naszych pacjentów zachowawczo, profilaktycznie. Niestety problemy wielu nich są już na tyle zaawansowane, że jedyne możliwe leczenie to leczenie chirurgiczne, czyli np. usunięcie zęba – wyjaśnia Elżbieta Kłosowska. Dla części pacjentów była to pierwsza wizyta u dentysty od bardzo długiego czasu. – Widziałam ludzi, którzy zaczynają wychodzić z kryzysu bezdomności, a taka wizyta u stomatologa tylko może im w tym pomóc. Naprawa uzębienia to często od razu zdrowszy uśmiech, a dzięki temu lepsze nastawienie do życia. Cieszę się, że mogę w tym pomóc – dodaje Elżbieta Kłosowska.

Stomatolożka Elżbieta Kłosowska, fot. Caritas Polska

Pracownicy Caritas przyznają, że problemy stomatologiczne dotykają coraz większą liczbę ich podopiecznych. – Niektórzy boją się wizyty u dentysty i przez to odwlekają ją w czasie – mówi Piotr Sasim z Caritas Polska, koordynator przeglądu dentystycznego. – Stomatolodzy współpracują z nami prawie od 30 lat, ale taką akcję – całodniowego przeglądu – zorganizowaliśmy po raz pierwszy. I od razu widzimy, że to ma sens. Więcej osób o niej słyszy i dzięki temu więcej decyduje się na wizytę – dodaje Sasim. Pracownicy i wolontariusze Caritas mają nadzieję, że takie akcje skłaniać będą do regularnej profilaktyki. Niektórym pacjentom zaoferowano kontynuację leczenia. To ważne szczególnie dla tych, którzy nie płacili składek zdrowotnych i nie są objęci ubezpieczeniem społecznym. – Dzięki naszej poradni mogą kontynuować leczenie, które przecież nie tylko dla nich, ale dla ogółu społeczeństwa jest bardzo drogie – dodaje koordynator akcji Caritas Polska.

Zęby, słuch i nie tylko…

A już 6 lutego osoby w kryzysie bezdomności będą mogły zbadać słuch. Osoby potrzebujące otrzymają aparaty słuchowe. Przegląd dentystyczny oraz badanie słuchu to tylko część pomocy kierowanej do osób wykluczonych oraz tych, którym takie wykluczenie grozi (np. z systemu opieki zdrowotnej). Od jesieni – w ramach akcji „Trochę Ciepła dla Bezdomnego” – patrole stołecznej Straży Miejskiej dowożą potrzebującym gorące posiłki przygotowane przez Caritas Polska. Przekazują im także ciepłe buty i ubrania. Z kolei przez cały rok Caritas Polska razem ze Strażą Miejską w Warszawie oraz ze Stowarzyszeniem Jesteśmy Nadzieją prowadzi mobilną pomoc ratowniczo-medyczną. Jej beneficjentami są przede wszystkimi osoby żyjące na ulicy.

Galeria (4 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze