![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2022/02/bride-g5ded530a8_1280-900x380.jpg)
fot. pixabay
Wkrótce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa. Jakie przygotowano w związku z tym wydarzenia?
Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich – to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Celem wydarzenia jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Ma ono też motywować społeczeństwo, a szczególnie specjalistów, osoby publiczne i media do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Sami małżonkowie mają w tym czasie okazję do pogłębienia wzajemnej więzi, twórczo spędzając czas m.in. na debatach i warsztatach oraz w wydarzeniach artystycznych czy psychoedukacyjnych.
W Polsce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w tym roku odbędzie się w niemal trzydziestu mniejszych i większych miastach, m.in. Bełchatowie, Bochni, Ełku, Gdańsku, Łukowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
>>> Franciszek: małżeństwo potrzebuje wsparcia Ducha Świętego
W stolicy miejscem wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa jest kościół pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Działa tam wspólnota Młodych Małżeństw, która czerpie z nauczania Jana Pawła II na ten temat i promuje je w społeczeństwie.
Warszawskie obchody rozpoczną się w piątek 7 lutego modlitwą za małżeństwa i rodziny przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Będzie to indywidualna modlitwa przy relikwiach rodziny wyniesionej na ołtarze w 2023 r. a będącej wzorem wiary, społecznego zaangażowania, otwarcia na świat, wzajemnego wspierania się i miłości. W kościele Wszystkich Świętych ta modlitwa odbywa się przy ołtarzy bocznym, w tzw. “Zakątku Miłosierdzia i Rodziny”, przy kaplicy adoracji.
W kolejnych dniach odbywać się będą tematyczne spotkania na temat budowania uważności we wzajemnych relacjach między małżonkami oraz przezwyciężania kryzysów. W niedzielę 9 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas mszy świętych o 11:00, 12:30 i 18:30).
Swoistą kulminacją warszawskich obchodów będzie odtańczenie poloneza na 100 par na placu przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godz. 12.45.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2021/12/wedding-photography-RJDWzHyh6gE-unsplash-750x500.jpg)
Stołeczne obchody są przygotowywane przez Małżeńskie Drogi – grupę małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Jej celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. MD organizują m.in. kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. Więcej informacji: www.malzenstwo.pl oraz https://www.facebook.com/malzenskiedrogi/
W Poznaniu na uczestników czekają m.in. rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne oraz turniej dla małżeństw, a także niedzielna (16 lutego) Msza św. w intencji małżeństw w kościele pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.
W Pszczynie doradca rodzinny Marta Franczak zaprasza 11 lutego od 18.45 na warsztaty poświęcone empatii.
>>> Ruszyły zapisy na II Międzynarodowy Kongres „Odkryj Małżeństwo”
W Krakowie na małżonków czekać będzie znany duszpasterz o. Adam Szustak OP, który po Mszy św. (o godz. 18.00) wygłosi konferencję „Pełni wzajemnej uważności”.
W Miastkowie Kościelnym można pójść na randkę małżeńską „Zachwyć się raz jeszcze”. Gdzie i kiedy? 9 lutego (18.00-21.00) do miejscowej szkoły publicznej.
Z szeregiem wydarzeń na małżonków czeka także Olsztyn. W programie m.in. „Małżeńskie SPA (Seks, Przyjaźń, Akceptacja”), rozmowa z Jackiem Pulikowskim o przebaczeniu w małżeństwie, sesja fotograficzna „Jacy byliśmy wczoraj, jacy jesteśmy dziś” i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
W ramach Tygodnia Małżeństwa na chętnych czeka ponadto wiele wydarzeń w internecie.
Zaplanowano m.in. debatę online „Pełni wzajemnej uważności” – początek 9 lutego o godz. 19.00. Poruszone podczas niej zostaną pytania: jak być naprawdę uważnym w relacji małżeńskiej; czego potrzebuje On, a czego Ona oraz jak odnaleźć siebie nawzajem, gdy życie pędzi coraz szybciej?
>>> Każde małżeństwo przeżywa różne fazy rozwoju, od zakochania do dojrzałej miłości [ROZMOWA]
Transmisja odbędzie się na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV
Warto też znaleźć czas na spotkanie online z ks. Markiem Dziewieckim „Pokonywanie trudności w małżeństwie” (organizatorem jest Fundacja dla Rodziny z Oławy) – 10 lutego o godz. 20.00. Zapisy i udział: https://dlarodziny.eu/ https://dlarodziny.eu/warsztaty-online/pokonywanie-trudnosci/
Szczegółowe programy wydarzeń we wszystkich miastach można znaleźć na stronie https://www.tydzienmalzenstwa.pl/
W 1993 r. papież Jan Paweł II, który przez cały swój pontyfikat zwracał uwagę na wyjątkową relację kobiety i mężczyzny, ustanowił Światowy Dzień Małżeństwa. Przypada on w drugą niedzielę lutego (w tym roku 9 lutego). Cztery lata później w Wielkiej Brytanii zorganizowany został pierwszy “małżeński tydzień”, który rozwinął się w następnych latach w Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.
Dziś jest to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |