Fot. Daniel Seßler/unsplash

Włochy: 50. Tydzień Społeczny z udziałem prezydenta i papieża

„W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”” – pod tym hasłem we włoskim Trieście rozpoczął się 50. Tydzień Społeczny. Uczestniczy w nim 900 przedstawicieli włoskich diecezji, ruchów, stowarzyszeń kościelnych oraz organizacji samorządowych i obywatelskich. Jubileuszowe spotkanie zainaugurował prezydent Sergio Mattarella a zamknie papież Franciszek, który przybędzie do tego portowego miasta w najbliższą niedzielę.

– Demokracje wymagają troski. Trzeba odzyskać sens i wartość uczestnictwa w budowaniu dobra wspólnego – podkreślił bp Luigi Renna, kierujący komitetem naukowym Tygodnia Społecznego. Przypomniał, że od prawie stu lat wydarzenie to owocnie naznaczyło życie kościelne i społeczne Włoch. Wskazał na dalekowzroczną wizję bł. Giuseppe Toniolo – ojca siedmiorga dzieci, nauczyciela akademickiego, badacza systemów ekonomicznych i działacza społecznego, który pierwsze takie spotkanie zorganizował w 1907 roku w Pistoi. – Tę jego prorocką wizję społecznego zaangażowania świeckich chrześcijan, dziś odczytujemy na nowo w kluczu synodalności – wskazał bp Renna. Ordynariusz Katanii zauważył, że Włochy potrzebują obywatelskiego przebudzenia, a chrześcijanie wezwani są do poszukiwania nowych dróg zaangażowania się w życie społeczne i polityczne kraju i m.in. temu służy obecne spotkanie. – Naszym zadaniem jest odczytanie na nowo sprawiedliwości społecznej w kluczu Ewangelii i nauczania Kościoła, by jak najlepiej odpowiedzieć na wyzwania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego – podkreślił bp Renna. Dodał, że budowanie dobra wspólnego stanowi antidotum na narastające populizmy. 

>>> Włochy: obchody 80. rocznicy wyzwolenia Maceraty i wkroczenia 2. Korpusu Polskiego

Ordynariusz Triestu, miasta, które gości jubileuszowe wydanie Tygodnia Społecznego, wskazał, że jest to okazja do budowania nadziei. – Triest jest miastem pogranicza i kolebką dialogu, z której może wyjść nowy impuls społecznego zaangażowania, nie tylko dla naszej ojczyzny – powiedział bp Enrico Trevisi. Dodał, że to wydarzenie uwypukla znaczenie demokracji, przyjaźni społecznej, pokojowego współistnienia, kultury i dialogu. – Z ogromną cierpliwością trzeba pracować razem nad odzyskiwaniem pamięci i stawaniem się prawdziwie braćmi – powiedział, nawiązując do encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”, która jest dyskutowana w Trieście. Gospodarz spotkania przypomniał, że w dokumencie przygotowującym do Tygodnia Społecznego podkreślono, iż chrześcijanie nie tylko chodzą do kościoła, ale mają odwagę proponować i wdrażać potrzebne idee i projekty; często są przez to niewygodni, ale bez nich, jak mawia Franciszek, demokracja zanika. 

Agory demokracji

Elena Granata zauważyła, że w Trieście demokracja wraca z powrotem na place, tak jak na ateńskiej agorze. Prezentując wydarzenie, które odbywa się w dniach 3-7 lipca, wskazała, że organizatorom zależało na wyprowadzeniu debaty na miejskie place, aby każdy mógł się w nią zaangażować. Dlatego też wydarzenie podzielone jest na trzy etapy: rano odbywają się spotkania zamknięte dla 900 uczestników Tygodnia Społecznego, następnie organizowane są otwarte dla wszystkich „Laboratoria” i „Place Demokracji”, wieczorami zaś odbywają wydarzenia muzyczne, teatralne i kulturalne.

W tzw. Wioskach Dobrych Praktyk prezentuje się 110 różnych wspólnot, stowarzyszeń i organizacji w różnej formie zaangażowanych w życie społeczne. Organizują one również debaty przy okrągłych stołach, gdzie przez cztery dni podejmowane są takie tematy jak: narastanie populizmów i zagrożenia wynikające z technokracji, konsekwencje zimy demograficznej, budzenie rynku pracy, postępująca atomizacja włoskiego społeczeństwa i utrata rodziny wielopokoleniowej, aktywizacja młodych zatopionych w wirtualnym świecie, narastająca migracja wykształconych Włochów i dramat migrantów chroniących się w tym kraju, często żyjących w dramatycznych warunkach, narastające dysproporcje gospodarcze i rozwojowe między poszczególnymi regionami Włoch oraz pogłębiający się strach przed przyszłością. 

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

>>> Włochy: powodzie, lawiny błotne i zniszczenia po ulewach w Dolinie Aosty i Piemoncie

Powrót do wartości

Podczas Tygodnia Społecznego swym świadectwem podzieli się m.in. Paul Bhatti, brat chrześcijańskiego polityka i ministra ds. mniejszości Shahbaza Bhattiego, który został zamordowany w Pakistanie za obronę praw prześladowanych chrześcijan, w tym Asii Bibi. – Zależy nam na tym, by na nowo obudzić wartości, które od zawsze charakteryzowały włoskie społeczeństwo: braterstwo, gościnność, otwartość, dialog, kreatywność i odpowiedzialność – podkreślił ordynariusz Triestu. Wskazał, że zaangażowanie ludzi wierzących w życie społeczne i politykę nie może ograniczać się jedynie do oddania głosu w wyborach i formalnego respektowania praw mniejszości. Burmistrz Triestu zauważył, że historia tego miasta pokazuje, iż dla Włochów serce demokracji bije między dwoma płucami: konstytucją i nauczaniem Kościoła. Dodał, że udział w spotkaniu zarówno prezydenta Włoch, jak i papieża Franciszka ukaże ludziom naszych czasów, jak dziś można troszczyć się o demokrację i generować ją na nowo.

50. Tydzień Społeczny zakończy się spotkaniem z papieżem Franciszkiem, który przybędzie do Triestu 7 lipca. Podczas 4-godzinnej wizyty Ojciec Święty spotka się z uczestnikami tygodnia, przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich oraz innych religii obecnych w mieście, a także z przedstawicielami świata akademickiego oraz grupą migrantów i osób niepełnosprawnych. Na Placu Jedności Franciszek odprawi niedzielną Eucharystię i odmówi modlitwę Anioł Pański. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze