epa05731865 A handout photo made available by the National Mountain Rescue Corps and Speleological shows the interior of the hotel Rigopiano in the town of Farindola, overwhelmed the previous night by a snow avalanche after three earthquakes hit, in Abruzzo region, Italy, 19 January 2017. According to an Italian mountain rescue team, several people have been killed in the avalanche that hit the hotel near the Gran Sasso mountain. EPA/NATIONAL MOUNTAIN RESCUE CORPS AND SPELEOLOGICAL / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Włochy: już 8 żywych osób odnaleziono w gruzach hotelu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z gruzów hotelu w Abruzji zasypanego w środę przez lawinę ratownicy wydobyli w piątek osiem żywych osób. Ludzie ci spędzili w rumowisku ponad 40 godzin. Przewieziono ich helikopterami do okolicznych szpitali. Ich stan jest dobry – podały służby ratunkowe.

Wśród ocalonych jest dwoje dzieci.

Obecny bilans zejścia lawiny to cztery ofiary śmiertelne i prawie 20 zaginionych.

„Mamy nadzieję, że znajdziemy następnych żywych” – powiedział jeden z ratowników agencji Ansa. Wyjaśnił, że ekipy przeszukują rumowisko, posuwając się do przodu, „ale jest to bardzo trudne i niebezpieczne”.

Z pierwszych ustaleń wynika, że matkę z córką znaleziono w hotelowej kuchni. Rozpaliły one tam ogień, by się ogrzać. Prawdopodobnie miały też jedzenie.

Pierwszy kontakt z ocalałymi ratownicy nawiązali po godzinie 11 w piątek, w drugiej dobie akcji poszukiwawczej w gruzach hotelu Rigopiano.

Na miejscu katastrofy pracuje 135 ratowników – strażaków i drużyn górskiego pogotowia ratunkowego. Do hotelu skierowano ciężki sprzęt, który zostanie użyty do usunięcia warstw śniegu i rumowiska skał oraz drzew, jakie runęły na trzypiętrowy budynek.

Lawina runęła w środę na czterogwiazdkowy górski hotel po serii silnych wstrząsów sejsmicznych w środkowych Włoszech. W rejonie poszukiwań utrzymuje się zagrożenie lawinowe.

Prokuratura w mieście Pescara prowadzi postępowanie w sprawie spóźnionego przyjścia na ratunek uwięzionym ludziom po zejściu lawiny. Ustalono, że po pierwszym alarmie w środę po południu nie od razu służby ruszyły na pomoc w stronę odciętego od świata hotelu. W piątek na wniosek prokuratury karabinierzy przejęli na potrzeby śledztwa dokumentację dotyczącą planów akcji ratunkowej w prowincji Pescara w sytuacjach kryzysowych.

Fot. PAP/EPA/NATIONAL MOUNTAIN RESCUE CORPS AND SPELEOLOGICAL / HANDOUT

Włochy: już 8 żywych osób odnaleziono w gruzach hotelu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze