epa05696642 Police attend the scene of a protest near the Cona migrant center in Cona, Venice, Italy, 03 January 2017. Media reports that migrants were protesting the alleged delay in medical assistance to a young Ivorian woman who later died. The migrants set fires outside the center and no injuries were reported. EPA/ANDREA MEROLA Dostawca: PAP/EPA.

Włochy: migranci powinni pracować społecznie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szefowie włoskich regionów i burmistrzowie wielu miast apelują do rządu o umożliwienie przebywającym w kraju migrantom wykonywania pracy społecznej. W ten sposób, argumentują, przybysze będą mogli odwdzięczyć się za gościnę i zintegrować się z mieszkańcami.

Zwolennikiem takiego rozwiązania jest między innymi burmistrz Werony Flavio Tosi. Zwrócił się on do ministra spraw wewnętrznych Marco Minnitiego o to, aby polecił, by wszyscy migranci pracowali społecznie; zwłaszcza, jak dodał, przy odbudowie terenów zniszczonych w trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech.

Burmistrz Prato Matteo Biffoni natomiast oświadczył: „My burmistrzowie będziemy szczęśliwi, jeśli migranci będą wykonywać prace społecznie użyteczne, zarówno jako wyraz wdzięczności, jak i integracji z miejscową społecznością”.

Przewodniczący władz regionu Toskania Enrico Rossi wyjaśnił: „Prosimy ministra Minnitiego, aby stworzył warunki do tego, by zobligować do pracy osoby, które przybywają do naszego kraju”. „Przejawem braku szacunku jest to, że trzyma się je, a one nic nie robią przez rok czy dłużej” – stwierdził.

Zdaniem przedstawicieli lokalnych władz potrzebne są przepisy, które uregulują tę kwestię i umożliwią pracę społeczną migrantom.

Przypomina się, że wydany w tej sprawie w 2015 roku okólnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest niewystarczający.

Sporadycznie w niektórych miastach migranci wykonują bezpłatne prace, na przykład sprzątanie ulic. Zawsze odbywa się to na zasadach dobrowolności.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Włochy: migranci powinni pracować społecznie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze