Fot. Karolina Binek/misyjne drogi

Włochy: od lipca będzie obowiązywał bilet wstępu do Panteonu

Od 1 lipca obowiązywać będzie bilet wstępu do rzymskiego Panteonu, a od 16 lipca kursować będzie bezpośredni pociąg z Wiecznego Miasta do Pompejów – poinformował w niedzielę włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Podczas forum w Apulii szef resortu kultury ogłosił, że od 1 lipca wstęp do Panteonu „najbardziej – jak dodał – odwiedzanej placówki muzealnej we Włoszech” będzie płatny. Wyjaśnił, że wpływy z biletów będą przekazywane na rzecz stołówek dla ubogich, a także zostaną przeznaczone na konserwację zabytku.

Mówiąc o wprowadzeniu biletów minister stwierdził: „jest powód etyczny; jeśli coś ma wartość, trzeba za to płacić”.

W marcu tego roku porozumienie w tej sprawie ministerstwo kultury podpisało z kapitułą świątyni.

>>> Rzym: papież po operacji powrócił do pracy

Historia tej budowli ma ponad dwa tysiące lat. Pierwszą świątynię na Polu Marsowym ku czci boskich patronów Rzymu zbudował w 27 roku p.n.e. Marek Agrypa, polityk i dowódca wojskowy, najbliższy współpracownik cesarza Oktawiana Augusta. Po pożarze nową świątynię, w zmienionej formie ufundował tam cesarz Hadrian około 125 roku n.e.

Fot. Karolina Binek/misyjne drogi

Na początku VII wieku cesarz Fokas podarował Panteon papieżowi Bonifacemu IV. Tym samym budowla stała się miejscem kultu chrześcijańskiego. Również dzięki temu ocalała w przeciwieństwie do wielu świątyń starożytnego Rzymu, które zostały rozebrane.

Bezcenny zabytek, w którym znajduje się między innymi grób Rafaela, wymaga nadzwyczajnej troski, konserwacji i środków na jego utrzymanie.

Dlatego po latach dyskusji ostatecznie postanowiono wprowadzić bilety wstępu. Zgodnie z podpisanym porozumieniem wstęp dla zwiedzających będzie dozwolony tylko poza godzinami przeznaczonymi na uroczystości liturgiczne i aktywność duszpasterską. Wstęp na nie będzie wtedy wolny.

>>> 32 mln osób spodziewanych w Rzymie z okazji Jubileuszu 2025

Postanowiono, że najwyższa cena biletu wyniesie 5 euro. Bezpłatny wstęp będą mieli wszyscy do 18 roku życia. Osoby w wieku do 25 lat zapłacą 2 euro.

„W Rzymie praktyką jest to, że nie płaci się biletu wstępu do żadnego kościoła, z czym się zgadzam, ale zdaję sobie sprawę z tego, że przypadek Panteonu jest szczególny” — powiedział w marcu rektor tej bazyliki ksiądz Daniele Micheletti.

Włoski minister kultury ogłosił ponadto w niedzielę, że od 16 lipca kursować będzie bezpośredni pociąg z Rzymu do Pompejów na południu, co jest ważną informacją dla tysięcy turystów z całego świata, zwiedzających teren archeologiczny miasta zburzonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.

W pociągu, jak wyjaśnił Sangiuliano, wyświetlane będą filmy przedstawiające historię Pompejów i wielkich wykopalisk. Można też będzie kupić bilet wstępu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze