epa05884337 Pope Francis (R) embraces with Carpi bishop Carpi Francesco Cavina (L) during a mass at Martiri’s square in Carpi, Italy, 02 April 2017. Pope Francis arrived in the Italian Emilia Romagna region for a one-day pastoral visit during which he visits the 2012 earthquake striken towns of Carpi and Mirandola, where he is scheduled to visit the badly damaged Cathedral of Mirandola, according to Radio Vatican. EPA/ELISABETTA BARACCHI Dostawca: PAP/EPA.

Włochy: papież w miejscowości zniszczonej w trzęsieniu ziemi

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek w czasie niedzielnej wizyty we włoskim regionie Emilia-Romania odwiedził miejscowość Mirandola koło Modeny, która ucierpiała w trzęsieniu ziemi w maju 2012 roku. Papież wszedł do częściowo zburzonej katedry i spotkał się z mieszkańcami.

Spotkanie odbyło się w tej części miasteczka, gdzie doszło do największych zniszczeń. Franciszek rozmawiał z krewnymi blisko 30 ofiar kataklizmu i wielu z mieszkańców obejmował oraz błogosławił.

Zwracając się do ludności z terenów trzęsienia ziemi, Franciszek powiedział: „Dziękuję wam za przykład, jaki daliście całej ludzkości, wzór odwagi, podążania naprzód, godności”.

„W waszej miejscowości, która wciąż nosi w sobie widoczne znaki tej tak ciężkiej próby, pragnę objąć was i mieszkańców innych miasteczek, dotkniętych przez trzęsienie ziemi” – dodał.

Franciszek podkreślił: „Rany zostały wyleczone, ale pozostają i pozostaną na całe życie blizny. Patrząc na nie, miejcie odwagę rozwijać się i sprawiać, by wasze dzieci wzrastały w godności, w sile, w duchu nadziei i męstwa, które mieliście, gdy doznaliście tych ran”.

Apelował, by nie popadać w rezygnację w obliczu trudności.

Papież zauważył, że wiele już zrobiono, by odbudować zniszczone miejscowości. Wskazał, że konieczna jest też odbudowa historycznych centrów miasteczek. „Są one miejscami pamięci” – podkreślił.

Przed południem w mieście Carpi Franciszek odprawił mszę, w której uczestniczyło około 70 tys. osób.

Fot. PAP/EPA/ELISABETTA BARACCHI

Włochy: papież w miejscowości zniszczonej w trzęsieniu ziemi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze