Włochy: sesja naukowa o działaniach komunistycznych służb wobec Jana Pawła II
Działania służb komunistycznych, wymierzone w św. Jana Pawła II, a wcześniej kardynała Karola Wojtyłę jako metropolitę Krakowa – to temat sesji naukowej, jaka odbyła się w środę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Została zorganizowana przez Wydział Historii i Dóbr Kultury Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego, Fundację Watykańską Jana Pawła II oraz Instytut Pamięci Narodowej, reprezentowany przez wiceprezesa Mateusza Szpytmę.
>>> „Figurant” – film o niemoralnym świecie bezpieki inwigilującej Karola Wojtyłę
Inwigilacja Kościoła
Tematem pierwszej części dyskusji były lata posługi Karola Wojtyły jako metropolity krakowskiego. Profesor Łucja Marek z IPN, badająca kwestię inwigilacji Kościoła w Polsce przez tajne służby, poruszyła sprawę niedawnych zarzutów o ukrywanie pedofilii. Jak stwierdziła, zostały one „sformułowane na podstawie nadinterpretacji i wybiórczego potraktowania materiałów aparatu bezpieczeństwa”. Profesor Marek mówiła o różnych metodach dyskredytacji i dezawuowania osoby Jana Pawła II przez komunistyczne służby specjalne. Zaprezentowała przykłady sporządzonych przez funkcjonariuszy notatek. Odnotowała także drobiazgowość relacji, sporządzanych przez aparat bezpieczeństwa. W jednym z raportów zapisano na przykład, że kardynał Wojtyła przywiózł z zagranicy „materiał na sutannę i trzy płaszcze ortalionowe”.
„Agca non era solo”
W drugiej części zaprezentowano książkę „Agca non era solo” (Agca nie był sam) Andrzeja Grajewskiego i Michała Skwary. Jej włoska edycja ukazała się w 2020 roku. To publikacja IPN o udziale komunistycznych służb w zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku. Książka ta jest próbą przybliżenia kulis, przygotowań, przebiegu i konsekwencji zamachu na placu Św. Piotra i przedstawia wyniki śledztwa w tej sprawie, wszczętego w 2006 roku w Polsce. W jego trakcie udało się dotrzeć do nieznanych wcześniej dokumentów, pochodzących z archiwów komunistycznych służb specjalnych. Na ich podstawie wykazano szeroko zakrojone działania przygotowujące zamach, a także mające na celu zatarcie śladów i dezinformację opinii publicznej.
W liście do uczestników sesji prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że „nasilają się wysiłki , by zabić pamięć o Janie Pawle II”. Odnotował, że pojawiły się zarzuty braku reakcji na przypadki pedofilii.
Tymczasem, wskazał, analiza materiałów prowadzi do dokładnie odwrotnego wniosku. Przywołał fragment relacji, mówiący o tym, że na wieść o jednym z przypadków „kardynał Wojtyła był wstrząśnięty i płakał”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |