Włochy: trwa 15-lecie Talitha Kum
Ponad 200 delegatów Talitha Kum, reprezentujących zakonników i zakonnice, osoby świeckie, młodzież i byłe ofiary, aktywnie zaangażowanych w walkę z handlem ludźmi, zebrała się na drugim Zgromadzeniu Generalnym Talitha Kum w dniach 18 – 24 maja, w Fraterna Domus w Sacrofano w Rzymie. Spotkanie to przypada w czasie, gdy Międzynarodowa Sieć Życia Konsekrowanego przeciwko Handlowi Ludźmi obchodzi 15. rocznicę swojego powstania w 2009 roku pod przewodnictwem Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG).
Kongregacje członkowskie UISG są zaangażowane w służbę ofiarom handlu ludźmi od 1998 roku. Ich pierwszą inicjatywa było opracowanie materiałów szkoleniowych przez grupę studyjną utworzoną w ramach Komisji Sprawiedliwości i Pokoju. Materiały, przetłumaczone na około 11 języków, odegrały kluczową rolę w podnoszeniu świadomości na temat wyzwań związanych z handlem ludźmi.
W 2001 r. przełożone generalne obecne na sesji plenarnej UISG w Rzymie zobowiązały się do wspólnej pracy nad sytuacją kobiet i dzieci wykorzystywanych seksualnie. Doprowadziło to do opracowania programu szkoleniowego i utworzenia kilku regionalnych sieci we współpracy z ówczesną Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM). Kilka sióstr i członków IOM podróżowało do różnych części świata, organizując seminaria i podnosząc świadomość na temat wyzwań związanych z handlem ludźmi w swoich krajach i na całym świecie.
W 2009 roku UISG formalnie założyła Talitha Kum. Siostry, które były szkolone w różnych częściach świata, połączyły się w sieć. W ciągu 26 lat od rozpoczęcia zaangażowania UISG w handel ludźmi i w ciągu 15 lat istnienia Talitha Kum, wiele sióstr przyłączyło się do ich wysiłków, aby położyć kres temu złu.
Siostra Pat Murray, sekretarz wykonawczy UISG podsumowując 15-letnią pracę Talitha Kum, wyraża swoje zadowolenie: „Jesteśmy bardzo dumne z wykonanej pracy, ale wiemy, że trzeba zrobić o wiele więcej, aby naprawdę zwalczyć tę plagę na ciele ludzkości.
>>> Dzień Dziecka w czasie Misji Talitha Kum [+GALERIA]
Talitha Kum dzisiaj
Zgodnie ze swoją misją założycielską, Talitha Kum nadal angażuje się przede wszystkim na poziomie oddolnym. Siostra Abby Avelino, międzynarodowa koordynatorka Talitha Kum, wyjaśnia: „Wyrażenie »Talitha Kum« odnosi się do transformującej mocy nadziei, współczucia i miłosierdzia, które definiują misję naszej globalnej sieci”. W ten sposób sieci angażują się w podejście skoncentrowane na osobie i oparte na społeczności, co pomaga im dotrzeć do dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn uwięzionych w struktury handlu ludźmi lub wychodzących z nałogu.
„Kiedy mówimy o handlu ludźmi – kontynuuje s. Abby – odnosimy się do skomplikowanej i wielowymiarowej rzeczywistości. Dziesiątki milionów chłopców i dziewcząt, mężczyzn i kobiet są ofiarami handlu ludźmi. Głosy zakonnic i naszych współpracowników wspierają ich i pomagają im odzyskać ludzką godność”.
Sieci Talitha Kum, wraz ze współpracownikami, „kroczą z osobami, którymi udało się pomóc, ścieżką uzdrowienia, gdy odzyskują głęboką świadomość swojej wewnętrznej wartości jako jednostki oraz jako członkowie swoich rodzin i społeczności”.
Talitha Kum, sieć sieci
Talitha Kum International stała się siecią sieci. Obejmuje ona sieci krajowe, w tym regionalne i kontynentalne. Niedawno utworzono centra subregionalne, przede wszystkim w Azji i Afryce, a w 2023 r. utworzono nowe sieci w Togo i Puerto Rico. Sieć Talitha Kum zrzesza 5 871 aktywnych członków i współpracowników, w tym 777 zgromadzeń zakonnych kobiet (o 115 więcej niż w 2022 r.), prawie 93 zgromadzenia zakonne mężczyzn i 48 współpracowników międzywyznaniowych. Sieć ta umożliwiła Talitha Kum dotarcie do 753 392 osób w 2023 r., co stanowi wzrost o 34,4% w porównaniu z 2022 r.
Sieci Talitha Kum od lat współpracują z różnymi podmiotami. W 2023 r. z 297 organizacjami katolickimi, 219 organizacjami pozarządowymi oraz 204 organizacjami rządowymi i międzyrządowymi.
Nagrody Sisters Against Trafficking Awards
Inauguracyjne rozdanie nagród Sisters Anti-Trafficking Awards (SATA) odbyło się w Londynie w 2023 roku. „SATA”, przypomina siostra Mary Barron, przewodnicząca UISG i dodaje: „Jest to coroczne święto trzech sióstr, które jako przedstawicielki swoich zgromadzeń i sieci wykazały się wyjątkową odwagą, kreatywnością, współpracą i osiągnięciami w ochronie swoich społeczności przed handlem ludźmi”.
>>> „Handel ludźmi” – zgromadzenie ogólne 200 przedstawicieli Talitha Kum we Włoszech
Papież: ci, którzy zamykają oczy i uszy na handel ludźmi, są współwinni
Zaangażowanie młodzieży w program Talitha Kum Youth Ambassadors of Anti-Trafficking rozpoczęło się we wrześniu 2021 r. w Azji. Program ten rozrósł się i rozszerzył na cały świat, przenosząc się do Oceanii, Afryki i Ameryki Łacińskiej. W ubiegłym roku w samej Afryce program objął 14 800 młodych ludzi. W ramach misji odgrywania wiodącej roli wśród swoich rówieśników w walce z handlem ludźmi, młodzi ambasadorzy wzięli udział w Maratonie Modlitewnym 8 lutego 2022 roku. W 2024 r. byli na Placu Świętego Piotra i zostali powitani przez papieża.
Młodzi ambasadorzy byli również obecni na stoisku Talitha Kum podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w Portugalii. Dzień po dniu młodzi ludzie ustawiali się w kolejce, aby porozmawiać z młodymi ambasadorami o tym, jak zaangażować się w walkę z handlem ludźmi. Zostali również zaproszeni do pomazania rąk farbą, aby dodać swój odcisk dłoni do 16-metrowego baneru z napisem „Nie dla handlu ludźmi”. Ten sam baner został następnie przekazany papieżowi Franciszkowi jako konkretny znak tego, co młodzi ludzie na całym świecie zobowiązali się zrobić podczas Światowych Dni Młodzieży.
30 stycznia br. młodzi ambasadorzy Talitha Kum zaprosili młodych ludzi do zaangażowania się w opiekę nad ofiarami handlu ludźmi za pośrednictwem nowej aplikacji Walking in Dignity, opracowanej w 2023 roku. Aplikacja zachęca młodych ludzi do spotykania się razem z rówieśnikami, aby zaangażować się w wysiłki na rzecz wyeliminowania handlu ludźmi, odkrywając, w jaki sposób Talitha Kum realizuje swoją misję. Ponadto każdy krok wykonany przez darczyńców jest powiązany z projektem wspierającym misję Talitha Kum.
Talitha Kum patrzy w przyszłość
Talitha Kum International ma nadzieję na dalsze rozszerzanie swojej sieci, aby sprostać ogromnym potrzebom świata. Celem na rok 2024 będzie utworzenie sieci na wyspach Pacyfiku, w Angoli, Kongo, na Kubie, w Malawi, Burundi i Malezji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |