fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Włochy: w Bari obradował katolicko-prawosławny Komitet Koordynacyjny

W Bari na południu Włoch zebrał się Komitet Koordynacyjny Międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym.

Obradami, które toczyły się w dniach 3-7 czerwca w Ośrodku Duchowym Oaza Matki Bożej, kierowali współprzewodniczący Komisji: kard. Kurt Koch ze strony katolickiej i metropolita pizydyjski Hiob z ramienia prawosławia. Na zakończenie posiedzenia jego uczestników przyjął metropolita Bari-Bitonto abp Giuseppe Satriano.

Ogłoszony po spotkaniu komunikat stwierdza, iż odbyło się ono „po pomyślnym zakończeniu sesji plenarnej Komisji w Aleksandrii w czerwcu ub.r.”. We wtorek 4 bm. rzymskokatoliccy członkowie Komitetu odprawili Eucharystię w katedrze w Bari w obecności prawosławnych i wiernych świeckich, po czym abp G. Satriano podjął uczestników kolacją. Z kolei 6 bm. prawosławni sprawowali Boską Liturgię przy grobie św. Mikołaja w krypcie bazyliki pod wezwaniem tego świętego w obecności delegatów rzymskokatolickich i wiernych, a następnie miejscowi dominikanie ugościli ich śniadaniem.

>>> „Prawosławny, nie ruski”. Nie łączmy działań Cyryla z polskim prawosławiem

Inspiracją dla obradujących było zebranie się „w tym samym historycznym miejscu, w którym uchwalono w 1987 Dokument nt. Dialogu z Bari” – głosi komunikat. Zaznaczono, iż członkowie Komitetu zapoznali się z projektem tekstu pt. „Ku jedności w wierze: zagadnienia teologiczne i kanoniczne”, który podsumowuje dotychczasowe owoce dialogu i wskazuje szereg spraw, wymagających jeszcze rozwiązania między katolikami a prawosławnymi.

Komitet rozpoczął dyskusję w szczególności na temat kwestii historycznych i teologicznych, związanych odpowiednio z Filioque i nieomylnością. W tym celu powołano dwa podkomitety, z których każdy będzie miał za zadanie przygotowanie projektu tekstu dla każdego z tych zagadnień. Postanowiono, że gdy projekty te będą już gotowe, Komitet Koordynacyjny zbierze się, jeśli Bóg pozwoli, w przyszłym roku, aby je szczegółowo omówić.

Członkowie Komitetu wybiegają już w przyszłość, ku zbliżającej się w 2025 r. 1700. rocznicę zwołania Pierwszego Soboru Powszechnego, który odbył się w Nicei w 325 r., i modlą się, aby wydarzenie to stało się źródłem natchnienia na drodze do przywrócenia pełnej wspólnoty.

Oficjalny dialog teologiczny katolicko-prawosławny rozpoczął się w następstwie spotkania św. Jana Pawła II z patriarchą Konstantynopola Dimitriosem 30 listopada 1979 w Stambule. Utworzono wówczas i podano skład Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Prawosławnym, która swe pierwsze posiedzenie odbyła w dniach 29 maja – 4 czerwca następnego roku na greckich wyspach Patmos i Rodos.

>>> Metropolita Epifaniusz oskarża prawosławie związane z Moskwą o brak woli dialogu [ROZMOWA]

Od tamtego czasu dialog nigdy nie został formalnie przerwany, choć w latach 1993-2005 Komisja nie obradowała z powodu napięć w stosunkach wzajemnych po odrodzeniu się Kościoła greckokatolickiego w byłych krajach komunistycznych. Trudności na tym tle udało się przezwyciężyć na początku XXI wieku i odtąd dialog trwa, choć z nieco mniejszym rozmachem niż na pierwszym etapie. Obecnie z Komisji wycofał się Rosyjski Kościół Prawosławny po zerwaniu 15 października 2018 wspólnoty eucharystycznej z Patriarchatem Konstantynopola w związku z nadaniem przezeń autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy. Ostatnie, jak na razie, 15. posiedzenie plenarne Komisji Międzynarodowej odbyło się w dniach 1-7 czerwca 2023 w Aleksandrii.

Komitet Koordynacyjny natomiast zbiera się okresowo między spotkaniami plenarnymi, aby przygotować na nie materiały lub wyjaśnić pojawiające się problemy. Po raz obradował on w Wenecji w dniach 25-30 maja 1981, a poprzednie swe zebranie odbył w Rethymno w Grecji w dniach 16-20 maja 2022 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze