fot. EPA/emanuele Valeri

Włochy z rekordem zakażeń, kolejne kraje Europy z nowymi obostrzeniami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych uzgodnili w środę, po ośmiu godzinach negocjacji, jednolite zasady dla miast i regionów o dużej liczbie zakażeń koronawirusem. Zaostrzeniu środków w walce z pandemią jest konieczne w związku z rosnącą liczbą infekcji.

Merkel wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Niemczech. „Musimy to zatrzymać. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie wyniknie” – powiedziała kanclerz po naradzie z szefami rządów krajów związkowych RFN. „Jestem przekonana, że to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii” – podkreśliła Angela Merkel.

Angela Merkel, fot. EPA/HAYOUNG JEON

Nowe przepisy obejmują rozszerzenie wymogu noszenia maseczek, ograniczenie liczby gości na prywatnych uroczystościach, ograniczenia kontaktów w miejscach publicznych oraz ograniczenia działalności lokali gastronomicznych. Nowe ograniczenia kontaktów w rejonach o częstości występowania tygodniowej zapadalności na koronawirusa powyżej 50 zakażeń na 100 000 mieszkańców oznaczają, że w miejscach publicznych może się spotykać maksymalnie dziesięć osób. Tak jest już obecnie w przypadku Berlina. Jeśli nowe środki nie powstrzymają wzrostu zakażeń, zgromadzenia będą ograniczone nawet do pięciu osób lub członków dwóch gospodarstw domowych. W regionach, w których zapadalność przekroczy próg 50 nowych infekcji na 100 000 tysięcy, będzie wprowadzana godzina policyjna od 23. Do obywateli skierowano „pilne wezwanie” do „powstrzymania się od niepotrzebnych podróży”.

fot. EPA/HAYOUNG JEON

Francja

W ramach walki z pandemią koronawirusa w regionie paryskim i ośmiu największych miastach Francji od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna – poinformował w środę prezydent Emmanuel Macron. Godzina policyjna będzie obowiązywała przez co najmniej cztery tygodnie w godz. 21-6. Objęte zostaną nią m.in. Paryż, Marsylia, Tuluza i Montpellier.

>>> Papież Franciszek: stosujcie się do poleceń władz sanitarnych w obliczu pandemii Covid-19

fot. EPA/SASCHA STEINBACH

Krótko wcześniej rząd ogłosił stan zagrożenia zdrowia, dający władzom prawo do wprowadzania surowych obostrzeń. Prezydent powiedział, że osoby łamiące godzinę policyjną będą karane grzywnami w wysokości 135 euro, wyższymi w przypadku recydywy. Nie dotyczy to osób pracujących w godzinach nocnych i wieczornych, jak i pasażerów pociągów. Transport publiczny będzie działał jak dotychczas, zapewnił prezydent, podobnie jak ruch kolejowy. Podróże po Francji nie będą ograniczone. Macron przekazał nowe zarządzenia w ponad 40-minutowym wystąpieniu; ocenił, że „sytuacja jest poważna, ale nie można powiedzieć, że straciliśmy panowanie nad wirusem”. Wprowadzenie godziny policyjnej tłumaczył koniecznością, by „każdy z nas chronił siebie i innych” przed zakażeniem. „Jesteśmy w trakcie drugiej fali epidemii. Musimy reagować” – podkreślił. Dodał, że celem jest obniżenie dziennego przyrostu infekcji z ok. 20 tys. obecnie do ok. 3 tys. Przyznając, że godzina policyjna „będzie miała konsekwencje gospodarcze”, prezydent zapewnił, że władze zrobią wszystko, by „kraj mógł pracować”, i poprzez pożyczki i finansowanie częściowego bezrobocia pomogą przedsiębiorcom, głównie w takich branżach, jak organizacja imprez, kultura i sport.

Prezydent Emmanuel Macron, fot. EPA/Guillaume Horcajuelo

Prezydent wezwał rodaków do przestrzegania dystansu społecznego, noszenia maseczek „nawet wśród rodziny” i systematycznego wietrzenia mieszkania. Przekonywał, że podobnie jak w restauracjach, w domach prywatnych nie powinno być więcej niż sześć osób przy stole. Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało wcześniej, że w ciągu ostatniej doby w kraju potwierdzono 22 591 przypadków zakażenia koronawirusem, co podniosło łączny bilans infekcji w kraju do 779 063. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekroczyła 33 tys.

Włochy

Premier Włoch Giuseppe Conte wyraził zaniepokojenie dalszym wzrostem zakażeń koronawirusem. Nie wykluczył, że w poszczególnych regionach restrykcje będą zaostrzone. W środę zanotowano najwyższą od początku pandemii dobową liczbę infekcji, ponad 7300. Odnosząc się do tych danych, premier Conte powiedział dziennikarzom: „Krzywa powoli, ale stopniowo rośnie. To z tego powodu wprowadziliśmy bardziej restrykcyjne kroki. Nie jesteśmy z tego zadowoleni, ale musimy ich przestrzegać”.

>>> 98-latek pokonał Covid-19! Wnuk mówi: „To dziadek z żelaza!”

Premier Giuseppe Conte, fot. EPA/ANGELO CARCONI

„Jest dalszy wzrost i także rekord liczby wykonanych testów, ale jasne jest to, że sytuacja nie może nie niepokoić i nie zmuszać do przestrzegania wszystkich reguł” – oświadczył szef rządu. Ostatniej doby wykonano 152 tys. testów. Następnie ostrzegł: „Jeśli będzie wzrastać liczba zakażonych i chorych w szpitalach, zwłaszcza na intensywnej terapii, znowu będziemy mieli trudności. Musimy zatrzymać tę krzywą, a żeby to zrobić nie ma lepszego sposobu niż respektowanie reguł”. Conte zaapelował do rodaków o „wielkie poczucie odpowiedzialności” w obliczu nowych zakażeń. Od środy obowiązują nowe restrykcje, m.in. wymóg zamykania wszystkich lokali gastronomicznych o północy, zakaz uprawiania amatorskiego sportu kontaktowego i organizacji prywatnych zabaw, ograniczenie liczby uczestników pogrzebów, wesel i chrztów do 30. Obowiązkowe jest noszenie maseczek wszędzie na otwartej przestrzeni.

W środę, w Polsce, badania potwierdziły obecność koronawirus u 6526 osób. To oznacza kolejny rekord dobowej liczby stwierdzonych zakażeń.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze