Włoska zakonnica: handel ludźmi kwitnie w czasie pandemii
Włoska zakonnica, która od 40 lat niesie pomoc ofiarom handlu ludźmi. Podziękowała Franciszkowi, że przypomniał światu, iż ten haniebny proceder nie należy do przeszłości, ale ma miejsce w wielu europejskich miastach. „Handel ludźmi kwitnie w czasie pandemii, a jego ofiarami padają coraz młodsze kobiety i to za coraz mniejsze pieniądze” – powiedziała Radiu Watykańskiemu siostra Eugenia Bonetti.
Za papieżem przypomniała, że by spotkać współczesne niewolnice wystarczy przejść się po centrum Rzymu.
>>> Franciszek: handel ludźmi zbrodnią przeciwko ludzkości
Handel ludźmi wciąż kwitnie
O współczesnym niewolnictwie papież Franciszek mówił wracając z Iraku. Odniósł się do cennika przygotowanego przez fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy na targu sprzedawali chrześcijański i jazydki. Franciszek zauważył, że kobiety wciąż są sprzedawane i stają się niewolnicami nie tylko w Iraku.
– Pandemia jeszcze bardziej zniewoliła kobiety. Jeśli nie pracują, nie jedzą, a ci którzy je wykorzystują, siłą zmuszają je do prostytucji – powiedziała włoska zakonnica. Pomimo swych 80 lat nadal pomaga zniewolonym kobietom. Wskazała, że na ulice coraz częściej trafiają nieletnie. Siostra Bonetti pomaga obecnie 15-latce, która sprzedaje się swym klientom za siedem euro. – Pandemia obniżyła ceny, niestety wciąż są bezduszni klienci. Dopóki ich nie zabraknie, nie skończy się handel ludźmi – stwierdziła zakonnica, wskazując, że trzeba zacząć od zmiany mentalności. Mężczyzn korzystających z usług zniewolonych dziewcząt nazwa wprost kryminalistami.
>>> Indie: Hinduscy ekstremiści oskarżają św. Matkę Teresę z Kalkuty o handel kobietami
Siostra walczy o kobiety
Włoska zakonnica ze Zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia kieruje też stowarzyszeniem „Slaves no more” (Nigdy więcej niewolnicami), które pomaga kobietom rozerwać kajdany wykorzystywania. Na prośbę Franciszka siostra Bonetti była w 2019 r. autorką rozważań drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum. Opowiedziała w niej o współczesnym niewolnictwie; o tym, że Jezus wciąż cierpi na naszych ulicach, ale my nie chcemy tego widzieć.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |