fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Włoski specjalista chorób zakaźnych: papież potrzebuje długiej terapii

Zdaniem Matteo Bassettiego z polikliniki San Martino w Genui, cierpiący na infekcję dróg oddechowych papież Franciszek potrzebować będzie długiej terapii, aby dojść do pełni zdrowia. – Jest to forma ostrego zaostrzenia zapalenia płuc, które wymaga antybiotykoterapii 7-10 dni – powiedział specjalista chorób zakaźnych w rozmowie z serwisem RaiNews.it.

Jak donosi RaiNews.it, papież Franciszek, nadal hospitalizowany w Poliklinice Gemelli w Rzymie, ma wielobakteryjną infekcję dróg oddechowych, co potwierdziło w notatce Biuro Prasowe Watykanu

O przebieg choroby i dalsze rokowania serwis internetowy włoskiej telewizji publicznej zapytał specjalistę chorób zakaźnych.

>>> Włochy: skruszony złodziej poprosił policjantów, by go aresztowali

„W tej sytuacji albo jest więcej różnych bakterii, a więc i wrażliwych na różne antybiotyki, albo mamy do czynienia z infekcją wirusową i bakteryjną jednocześnie. Z tego, co słyszałem – biorąc pod uwagę, że stosuje on antybiotykoterapię o szerokim spektrum działania, prawdopodobnie w celu przeciwdziałania działaniu wielodrobnoustrojowemu tam, gdzie jest więcej bakterii” oraz że nota Watykanu przewiduje odpowiedni pobyt w szpitalu dla złożonego obrazu klinicznego – uważam, że jest to forma ostrego zaostrzenia zapalenia płuc, które wymaga antybiotykoterapii 7-10 dni” – stwierdził Matteo Bassetti, dyrektor ds. chorób zakaźnych szpitala poliklinicznego San Martino w Genui.

„Jeśli mikroorganizmy stanowią szczególne wyzwanie, będzie to podawane dożylnie, dlatego też hospitalizacja również musi zostać przedłużona” – dodał specjalista chorób zakaźnych.

>>> Włochy: koncerty na lodowcu, muzycy grają w igloo na instrumentach z lodu

Cytując specjalistów, włoski serwis wyjaśnia, że infekcje wielodrobnoustrojowe, takie jak ta, która dotknęła papieża Franciszka, mogą mieć wiele przyczyn, objawów, sposobów leczenia i rokowania. Ogólnie rzecz biorąc, są spowodowane jednoczesną obecnością dwóch lub więcej patogennych mikroorganizmów w drogach oddechowych: mogą to być bakterie, ale także wirusy lub grzyby. Dlatego organizm musi walczyć i aktywować się przeciwko wielu czynnikom wywołującym infekcję. Agresywne organizmy mogą również wchodzić w interakcje ze sobą, komplikując obraz kliniczny i związane z nim leczenie. Temu rodzajowi złożonej infekcji sprzyja możliwy stan tzw. immunosupresji (obniżenia skuteczności układu odpornościowego), jak u pacjentów poddawanych terapiom onkologicznym, a nawet, co prawdopodobnie w przypadku Papieża ze względu na niewydolność oddechową, leczeniu kortyzonem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze