Wnętrza 40 baraków w byłym obozie Birkenau zostaną oczyszczone
Wnętrza 40 baraków murowanych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostaną poddane specjalistycznemu oczyszczeniu, głównie z nagromadzonego w nich kurzu. Muzeum Auschwitz rozpoczęło poszukiwanie wykonawcy – poinformowała placówka.
Muzeum podało, że oczyszczone zostaną wnętrza 26 baraków mieszkalnych i dziewięciu sanitarnych, dwóch kuchni, dwóch łaźni, a także jednego magazynu. Znajdują się one na tzw. odcinku BI. To najstarsza część byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Wnętrza baraków są silnie zakurzone. Oczyszczanie ma polegać na omiataniu i usunięciu zabrudzeń ze ścian, dostępnych elementów więźby dachowej, legowisk, na których spali więźniowie, oraz posadzek.
Konserwatorzy mogą używać jedynie pędzli, antystatycznych miotełek do kurzu i odkurzaczy z własnym źródeł energii. Ściany muszą być oczyszczane metodami bezdotykowymi. „W związku z tym, że wszystkie powierzchnie posiadają szczególną wartość zabytkową, a także w dużej mierze są osłabione i źle zachowane, oczyszczanie powinno być wykonywane w sposób delikatny i kontrolowany” – podkreśliło Muzeum.
Zanim specjaliści przystąpią do oczyszczenia, będą musieli zabezpieczyć wszelkie warstwy wykończeniowe baraków, jak wyprawy tynkarskie i warstwy malarskie we wskazanych przez muzealników miejscach.
Muzeum Auschwitz planuje rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę jeszcze jesienią. Od momentu podpisania umowy będzie on miał 8 miesięcy na wykonanie prac.
Niemcy rozpoczęli budowę obozu Birkenau pod koniec 1941 r. we wsi Brzezinka, z której wysiedlili Polaków. Uruchomiony został 1 marca 1942 r. Muzeum przypomniało, że jego pierwsza część (BIb) służyła do lipca następnego roku jako obóz męski. Druga (BIa), uruchomiona w sierpniu 1942 r., była kobiecym obozem koncentracyjnym. W lipcu 1943 r. Niemcy przenieśli mężczyzn w inne miejsce Birkenau, a baraki w części BIb weszły w skład obozu kobiecego.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |