Zdjęcie poglądowe Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Wodzisław Śląski: zakończył się Festiwal Chrześcijański

Pod hasłem „Misje sercem Kościoła” odbywał się dniach 28 i 29 września na Rynku w Wodzisławiu Śląskim Festiwal Chrześcijański. W wydarzeniu zorganizowanym przez tamtejszą parafię Wniebowzięcia NMP oraz miejskie instytucje kultury wzięło udział wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości.

W tym roku tematyka festiwalu skupiała się wokół jedności i misyjności całego Kościoła. Dwa festiwalowe dni stały się przestrzenią, aby na nowo przypomnieć o jedności całej wspólnoty Kościoła. – Nie ma kilku osobnych Kościołów, czyli Kościoła misyjnego, prześladowanego ani „kanapowego”. Chcemy przypomnieć, że jest tylko jeden Kościół, który wszyscy tworzymy – zaznacza Łukasz Wilczyński z Open Doors Polska – organizacji niosącej pomoc prześladowanym chrześcijanom z 60 krajów na świecie.

Pierwszego dnia festiwalu uczestnicy mieli okazję do spotkań z prelegentami: prof. Anetą Rayzacher-Majewską i ks. prof. Janem Górskim. W gmachu wodzisławskiego Muzeum odbyła się także prezentacja książki „Misjonarki i misjonarze z powiatu wodzisławskiego”, której autorem jest ks. prof. Arkadiusz Wuwer oraz wernisaż wystawy pt. „Misje świata. Kościół katolicki na kontynentach”. W tym samym czasie na Rynku można było wysłuchać występów muzycznych. Swoje talenty zaprezentowali m.in. uczniowie I LO im. 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim oraz PSM I st. im. W. Korfantego w Wodzisławiu Śląskim oraz zespół Retro.

Drugi festiwalowy dzień zgromadził w Wodzisławiu Śląskim wspólnotę anglojęzyczną, działającą przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Ponad 50 osób z wielu zakątków świata – od Filipin po Wybrzeże Kości Słoniowej – uczestniczyło najpierw we Mszy św. sprawowanej w języku angielskim w kościele parafialnym. Grupie towarzyszyli księża: Tomasz Stolarski, duszpasterz wspólnoty anglojęzycznej w Katowicach, oraz Martins Chukwuemeka Ezeafulukwe z Nigerii. Wspólnota zaprezentowała mieszkańcom Wodzisławia i gościom kulturę, tańce i tradycyjne potrawy swoich krajów.

>>> Bitwa na Chwałę, konkurs dla młodych raperów i odkrywanie nowych pasji. Projekt Kostka 2024 [REPORTAŻ]

Przestrzeń festiwalową wypełniły stosika wielu zgromadzeń zakonnych i organizacji misyjnych, gdzie można było usłyszeć o misyjnych doświadczeniach tych, którzy posługiwali w placówkach misyjnych. Obecni byli m.in. kamilianie, franciszkanie, służebniczki NMP, zmartwychwstanki czy anuncjatki. Zaś wyroby kulinarne i rękodzieło prezentowały lokalne firmy.

Odwiedzający festiwalową strefę na wodzisławskim Rynku mogli nie tylko wysłuchać świadectw, prelekcji czy występów muzycznych, ale także wesprzeć materialnie zbiórkę na budowę studni w Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej. Także na ten cel przeznaczono ofiary z rozprowadzanych materiałów i pamiątek misyjnych.

.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze